Wulkan wybuchł we wtorek rano, wyrzucając w powietrze spektakularną chmurę popiołu na wysokość 5000 metrów nad Sumatrą. Kłębowisko były tak potężne, że na wiele minut praktycznie całkowicie zasłoniło sumatrzańskiego niebo.
Indonezja. Gigantyczna chmura pyłu nad Sumatrą
Wulkanolodzy zarejestrowali we wtorek 13 oddzielnych wybuchów. Indonezyjski wulkan o wysokości 2460 m n.p.m był uśpiony przez wieki, by wrócić do życia w 2010 roku
Władze stwierdziły, że nie wystąpiło bezpośrednie zagrożenie życia ani mienia. Mimo tego lokalni mieszkańcy byli przerażeni, wielu z nich nie opuszczało domów, aby uniknąć gęstego popiołu wulkanicznego.
Muhammad Nurul Asrori, oficer monitorujący Sinabung, powiedział, że wtorkowa chmura dymu i popiołu był największą, jaką widział od 2010 roku. Ostrzegł, że może się jeszcze zwiększyć. "Duża kopuła lawy w każdej chwili może pęknąć, powodując jeszcze większy wybuch gorących chmur" - powiedział.
Sinabung. Niebezpieczne wybuchy wulkanu
Sinabung był uśpiony przez wieki, zanim wrócił do życia w 2010 roku, kiedy to w wyniku erupcji zginęły dwie osoby. Po kolejnym okresie bezczynności wybuchł ponownie w 2013 roku i od tego czasu pozostaje bardzo aktywny. W 2014 roku w erupcji zginęło co najmniej 16 osób, a siedem straciło życie w wyniku wybuchu w 2016 roku.
Indonezja posiada na swoim terenie prawie 130 aktywnych wulkanów. Znajduje się na "Pierścieniu Ognia", pasie granic płyt tektonicznych wokół Oceanu Spokojnego, gdzie często występuje aktywność sejsmiczna. Merapi na wyspie Jawa, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, również wybuchł w tym tygodniu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.