Władze Czeskiego Cieszyna w niedzielę nad ranem zdecydowały o ewakuacji mieszkańców terenów bezpośrednio sąsiadujących z wzbierającą w ekspresowym tempie Olzą. I choć to działania prewencyjne, mieszkańcy po polskiej stronie brzegu również są gotowi do działania.
Już o 3 w nocy z soboty na niedzielę, 15 września mieszkańcy polskiego Cieszyna usłyszeli alarm powodziowy, gdy Olza sięgnęła pięciu metrów. Zamknięto też oba mosty graniczne.
Dramatyczna sytuacja jest w Ustroniu i Skoczowie, gdzie była nadzieja na brak problemów. W Skoczowie wylała Bladnica, bo jest cofka z Wisły. Ustroń jest pod wodą. Starałam się spać i tylko co jakiś czas sprawdzać, co się dzieje, ale ten przyjemny w innych okolicznościach dźwięk deszczu uderzającego o parapet tym razem budzi wielki niepokój. Nadal pada— napisała w swoich mediach społecznościowych mieszkająca w Cieszynie dziennikarka Magdalena Okraska.
Internet obiegły też zdjęcia ze słynnej Cieszyńskiej Wenecji, urokliwej, zabytkowej uliczki po polskiej stronie Olzy, która znalazła się pod wodą. Sytuację z miejsca w rozmowie z o2.pl relacjonuje jedna z mieszkanek, pani Kamila, która mieszka w pierwszej linii zabudowy na Cieszyńskiej Wenecji od strony rzeki Olzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pani Kamila do sieci wrzuciła nagranie pokazujące skalę żywiołu na tych terenach. "Cieszyńska Wenecja tonie. Olza wystąpiła z brzegów" - napisała.
Godzinę później sytuacja zdaje się normować, na pomoc ruszyły też służby.
Obecnie stan wody się obniża. Woda wdarła się do kamienicy, piwnice są zalane, na szczęście strażacy dotarli z workami z piaskiem. Mieszkańcy nie musieli być ewakuowani - relacjonuje mieszkanka Cieszyńskiej Wenecji w rozmowie z o2.pl
Dodaje też, że na pomoc mieszkańcom przyjechali strażacy.
Było kilku, przywieźli worki i odjechali. Oprócz ich pomocy, mieszkańcy kamienicy podjęli działania zabezpieczające kamienice oraz mieszkania - dodaje.
Do godziny 8 rano strażacy na terenie powiatu cieszyńskiego interweniowali 1000 razy. Do rozdysponowania straż ma 10 tysięcy worków z piaskiem, które przedstawiciele gmin mogą odebrać w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie.