W czwartek 28 lipca sprawozdawca ONZ ds. migranckich praw człowieka, Felipe González Morales przedstawił swój wstępny raport z wizyty w Polsce i Białorusi. W ostatnich tygodniach urzędnik obserwował działania związane z migrantami z Ukrainy, a także spotykał się m.in. z władzami, aktywistami i samymi migrantami.
ONZ chwali Polskę
González Morales pochwalił Polskę i stwierdził, że uchodźcy z Ukrainy zostali bardzo ciepło przyjęci. Miał jednak kilka zastrzeżeń co niektórych działań.
Jestem pod wrażeniem polskiego rządu za udzielenie znaczącego wsparcia ogromnej liczbie uchodźców uciekających z Ukrainy w tak intensywnym okresie. Jednocześnie musimy oddać hołd polskim obywatelom, którzy okazali solidarność i hojność ukraińskim uchodźcom. Ponad 2 miliony uchodźców przebywa obecnie w Polsce, a większość z nich jest przyjmowana jako goście w prywatnych domach Polaków– powiedział González Morales w oświadczeniu kończącym misję.
Sprawozdawca zauważył, że chociaż uchodźcy są ogólnie dobrze traktowani, to migranci z państw innych niż Ukraina, napotykają więcej problemów. Osoby o nieuregulowanym statusie mają trudności w uzyskaniu pozwolenia na pobyt czy odpowiedniego schronienia. Gonzales Morales nazwał to podwójnymi standardami, które zaniepokoiły ONZ.
Gonzales Morales ostrzegł także, że obecny system nie może być stosowany w dłuższej perspektywie. Jesienią oraz zimą sytuacja mieszkaniowa prawdopodobnie ulegnie zmianie, a wpływ na to będą miały różne czynniki: droższa energia, inflacja, wyczerpanie lub frustracja osób, które przez kilka miesięcy dzieliły swoją prywatną przestrzeń z migrantami.
Należy poczynić realistyczne plany, aby zapewnić konkretną realizację zobowiązania polskiego rządu wobec ukraińskich uchodźców – powiedział ekspert.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.