Agencja ONZ UNAIDS ostrzega, że decyzja administracji prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu finansowania międzynarodowych programów pomocowych może mieć katastrofalne skutki. W ciągu najbliższych czterech lat ponad sześć milionów ludzi może umrzeć z powodu HIV i AIDS.
Christine Stegling, zastępczyni dyrektora wykonawczego UNAIDS, wyraziła zaniepokojenie przyszłością finansowania programów związanych z HIV i AIDS. Mimo że programy te zostały wyłączone z zamrożenia funduszy, istnieje wiele obaw co do ich dalszego funkcjonowania.
Już widzimy ogromne zamieszanie i zakłócenia w świadczeniu usług - podkreśliła Stegling, cytowana przez Polską Agencję Prasową
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Decyzje administracji Trumpa
Donald Trump, w pierwszym dniu urzędowania, podpisał rozporządzenie wstrzymujące na 90 dni wszystkie programy pomocowe, tłumacząc to potrzebą dostosowania wydatków do polityki "America First". Po protestach organizacji humanitarnych sekretarz stanu USA Marco Rubio wyłączył z rozporządzenia najpilniejsze programy, w tym PEPFAR, zajmujący się dystrybucją leków przeciwko AIDS.
Stegling zaznaczyła, że jeśli finansowanie PEPFAR nie zostanie ponownie zatwierdzone na lata 2025-2029, liczba zgonów z powodu AIDS może wzrosnąć o 400 proc., co oznacza śmierć 6,3 mln osób. Kliniki zajmujące się leczeniem chorych na AIDS są "całkowicie zależne od pomocy z Waszyngtonu".
UNAIDS to projekt, którego powstaniu przyświecała idea podjęcia skutecznej walki z AIDS i HIV. UNIDAS działa w ponad 80 krajach, także w Polsce. Jak można przeczytać na stronie UNIDAS, gromadzi "dane na temat epidemiologii HIV, zasięgu programów i finansów oraz publikuje najbardziej wiarygodne i aktualne informacje na temat epidemii HIV — niezbędne do skutecznej reakcji na AIDS".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.