Jak nie dać się nabrać na opłatę klimatyczną? Metoda jest bardzo prosta. Wystarczy, że przed wyjazdem sprawdzimy w internecie, czy w danym miejscu obowiązuje taka opłata. Jeżeli nie, to właściciel obiektu, w którym będziemy wypoczywać, nie ma prawa jej żądać.
Opłata klimatyczna może być wprowadzona wtedy, gdy gmina posiada odpowiednie warunki klimatyczne i krajobrazowe. W danych rejonach powinny znajdować się np. parki narodowe, punkty widokowe, muzea czy różne zabytki.
Wysokość opłaty nie może przekroczyć maksymalnych stawek określanych przez Ministra Finansów na dany rok. Co ważne, jeżeli ktoś raz zapłacił opłatę uzdrowiskową, nie musi opłacać opłaty miejscowej - mówi Paulina Kondracka z kancelarii Krzeszewski & Partnerzy, cytowana przez "Fakt".
Opłata klimatyczna. Kto nie musi jej płacić?
Nie wszyscy są zobligowani do regulowania opłaty klimatycznej podczas wyjazdów na wakacje. Kto jest z niej zwolniony?
Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych istnieje kilka grup, które są zwolnione z tego obowiązku. Należą do nich m.in.: osoby przebywające w szpitalach, osoby niewidome i ich przewodnicy, od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej, czy też - w tym wypadku pod warunkiem wzajemności - od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych - dodaje Kondracka.
Czytaj także:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.