Na terenie województwa opolskiego w ostatnich latach obserwowano dynamiczny wzrost liczby cudzoziemców legalnie pracujących i zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Wiosną tego roku liczba ubezpieczonych obcokrajowców osiągnęła najwyższy poziom – ponad 27,8 tys. Od tego momentu zmniejszyła się do 26,5 tys. na koniec października.
Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, poinformował Polską Agencję Prasową, że w regionie – podobnie jak w całym kraju – najliczniejszą grupę obcokrajowców opłacających składki na ubezpieczenie społeczne stanowią obywatele Ukrainy.
Czytaj także: Pracowała tylko jeden dzień. ZUS wyliczył jej emeryturę
Według ostatnich danych, na 26,5 tys. obcokrajowców w regionie 20,7 tys. ubezpieczonych to obywatele Ukrainy, ale ich liczba w porównaniu do kwietnia zmalała o ponad 1600 płacących składki – powiedział.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mniej Ukraińców, rośnie liczba Kolumbijczyków
Co dość zaskakujące, jednocześnie znacząco rośnie liczba obywateli Kolumbii legalnie pracujących na Opolszczyźnie. Pod koniec października zarejestrowanych było 636 Kolumbijczyków, podczas gdy wiosną było ich 118.
Skalę wzrostu w ostatnich miesiącach pokazują dane z połowy minionego roku, kiedy ZUS w województwie opolskim ubezpieczał zaledwie 28 osób z tym obywatelstwem. Niestety, na tę chwilę nie dysponujemy informacjami, w jakich działach gospodarki znaleźli oni pracę – dodał Szczurek.
W skali całego kraju w ubiegłym roku składki ZUS płaciło 5,2 tys. Kolumbijczyków, co oznacza 48-krotny wzrost w porównaniu z 2015 rokiem.
Wśród państw, których obywatele notują najszybszy wzrost liczby ubezpieczonych w ZUS, są również Gruzja (26,2 tys. ubezpieczonych w 2023 roku i 52-krotny wzrost od 2015 roku), Filipiny (wzrost z 237 osób w grudniu 2015 roku do 9,7 tys. w grudniu 2023 roku), Indonezja (z 124 do 6,2 tys. w tym samym okresie) oraz Turkmenistan (z 45 do 2,8 tys. ubezpieczonych).
Czytaj także: Kto może dostać 30 tys. zł z ZUS? Sprawdź zasady
Według raportu ZUS, na koniec 2023 roku odsetek cudzoziemców płacących składki stanowił 6,9% ogólnej liczby ubezpieczonych. Dla porównania, w 2015 roku było to 1,2%, a w latach 2008–2014 poniżej jednego procenta. Do Polski przyjeżdżają głównie osoby w wieku produkcyjnym, między 25. a 49. rokiem życia, przy czym najwięcej zagranicznych pracowników ma od 30 do 39 lat.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaznacza, że dysponuje danymi jedynie o osobach zatrudnionych w formie obligującej do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. W statystykach nie uwzględniono cudzoziemców, którzy nie zalegalizowali pobytu w Polsce ani wykonujących prace na podstawie umowy o dzieło.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.