Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Opryski z trucizną. Zakaz wstępu do lasów

8

Groźny szkodnik atakuje. Lasy w Kujawach i na Pomorzu opanowały gąsienice brudnicy mniszka. Wprowadzono zakazy wstępu do lasu. Potrwają one do końca maja.

Opryski z trucizną. Zakaz wstępu do lasów
Groźny szkodnik atakuje. Zakaz wstępu do lasów (Facebook, Nadleśnictwo Dobrzejewice, Lasy Państwowe)

To niezbyt dobra informacja dla miłośników leśnych spacerów z Kujaw i Pomorza. Wprowadzono czasowy zakaz wchodzenia do lasów. Zakazy wstępu potrwają do końca maja. Powód?

Jak donosi "Gazeta Pomorska" lasy atakuje groźny szkodnik - brudnica mniszka. Żerujące gąsienice tego motyla preferują gatunki iglaste, głównie sosnę, która dominuje na terenach nadzorowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych (RDLP) w Toruniu (całe województwo kujawsko - pomorskie i powiat chojnicki).

Masowe namnażanie brudnicy mniszki, czyli gradacje, pojawiają się cyklicznie, zwykle co 10-11 lat, choć zdarzało się, że okres ten zmniejszał się do 8 lat, a wtedy gąsienice tego motyla ogałacają z igieł bardzo duże obszary - wyjaśnia Honorata Galczewska, rzecznik prasowa RDLP w Toruniu, cytowana przez "Pomorską".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Adam Zdrójkowski szczerze o relacjach z Wiktorią Gąsiewską! Rozmawiali o powrocie "Rodzinki.pl"

Chociaż gąsienice są niewielkich rozmiarów, potrafią zrobić w lesie prawdziwe spustoszenie. Mogą zniszczyć wiele hektarów lasów, ponieważ pozbawiają drzewa kory i nie pozostawiają nawet igły.

Jak informuje "Gazeta Pomorska" wysokie zagrożenie ze strony brudnicy mniszki dla sosnowych lasów Kujaw i Pomorza stwierdzono już jesienią ubiegłego roku. Badania liczebności gąsienic w koronach drzew, które zostały wykonane wiosną tego roku, potwierdziły utrzymujące się zagrożenie.

Groźny szkodnik atakuje lasy. Przeciwdziałanie

W związku z tym leśnicy stosują opryski lotnicze przy użyciu owadobójczego środka ochrony roślin Foray 76B.

Opryski w poszczególnych nadleśnictwach wykonywane są z samolotów na jak jak najmniejszych obszarach. Dawka środka owadobójczego nie jest duża - to 2,5 litra na 1 hektar lasu. Ale to wystarczy, aby wpłynąć na cykl przemiany, na zahamowanie wylinienia gąsienic i te zwyczajnie umrą - wyjaśnia Honorata Galczewska.

Leśnicy zapewniają, że zastosowany środek nie jest szkodliwy dla pszczół, które w tym okresie są wyjątkowo aktywne. Dokładne informacje o terminach tych zabiegów i okresowych zakazów wstępu do lasów znajdują się na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw (tam również znajdują się mapy tych obszarów).

Źródło: Gazeta Pomorska

Autor: NJA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić