Naukowcy z University of Pittsburgh odkryli, że wirus opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1) może być powiązany z rozwojem choroby Alzheimera. Badania wskazują, że infekcje wirusowe mogą odgrywać istotną rolę w tym procesie. Szczególną uwagę zwrócono na białko tau, które gromadzi się w mózgu.
Dr Or Shemesh, główny autor badania opublikowanego w "Cell Reports", podkreśla, że tradycyjne postrzeganie białka tau jako wyłącznie szkodliwego może być błędne. "Nasze badanie pokazuje, że początkowo białko tau może działać jako część obrony immunologicznej mózgu" - mówi dr Shemesh.
Odkrycia te mogą prowadzić do opracowania nowych metod leczenia, które będą ukierunkowane na infekcje oraz odpowiedź immunologiczną mózgu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nasze odkrycie podkreśla złożoną interakcję między infekcjami, odpowiedziami immunologicznymi a procesami neurodegeneracyjnymi, oferując nowe spojrzenie i potencjalne cele dla rozwoju nowych terapii - dodaje specjalista.
Białka wirusowe w mózgach pacjentów
Zespół badawczy zidentyfikował związane z HSV-1 białka obecne w próbkach pobranych z mózgów osób z chorobą Alzheimera. Obecność większych ilości białek wirusowych była związana z charakterystycznymi zmianami patologicznymi powstającymi w przebiegu choroby.
Dalsze badania na miniaturowych modelach ludzkiego mózgu wykazały, że infekcja HSV-1 może wpływać na poziom białka tau i regulować jego funkcję. Mechanizm ten wydaje się chronić neurony przed śmiercią po infekcji.
Choć dokładne mechanizmy wpływu HSV-1 na białko tau i rozwój choroby Alzheimera nie są jeszcze znane, naukowcy planują dalsze badania. Ich celem jest przetestowanie strategii terapeutycznych, które będą celować w białka wirusowe lub modulować odpowiedź immunologiczną mózgu.
Czytaj także: Jest znaną tenisową WAG. Zaatakował ją groźny wirus
Badacze chcą również sprawdzić, czy podobne mechanizmy występują w innych chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona i stwardnienie zanikowe boczne (ALS).
Tego wirusa ma wielu z nas
Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że nosicielem wirusa opryszczki jest większość populacji, co oznacza, że zwiększone ryzyko rozwoju demencji dotyczy wielu osób.
Związek między infekcjami wirusowymi a chorobami neurodegeneracyjnymi był przedmiotem zainteresowania już od początku XX wieku. Choroba Alzheimera to jedno z głównych wyzwań zdrowotnych współczesnego świata, a związane z nią mechanizmy protezujące białka, jak białko tau, wciąż są badane.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.