W tegorocznym rankingu oceniono 1900 uczelni z 96 krajów na całym świecie. W kategorii inżynierii mechanicznej oraz nauk o pomiarach znalazły się: Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Opolska, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska i Politechnika Warszawska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Politechnika Wrocławska uzyskała najwyższą pozycję wśród polskich uczelni, plasując się na 150. miejscu w kategorii inżynierii mechanicznej. Politechnika Opolska zajęła miejsce w drugiej setce, co jest szczególnym osiągnięciem dla tej stosunkowo niewielkiej instytucji. W trzeciej i czwartej setce uplasowały się Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska oraz Politechnika Warszawska.
Listę Szanghajską opublikowano po raz 21. Wysoko AGH i Politechnika Gdańska
W dziedzinie nauk o pomiarach najwyżej oceniono Akademię Górniczo-Hutniczą i Politechnikę Gdańską, które znalazły się w drugiej setce światowego zestawienia. Politechnika Opolska i Politechnika Warszawska zostały sklasyfikowane w trzeciej setce.
Dla nas to przede wszystkim potwierdzenie, że przyjęty kierunek rozwoju naukowego jest realizowany i to realizowany skutecznie. Jest to dla nas sukces tym bardziej znaczący, że w tym roku zmieniły się kryteria ocen i są obecnie bardziej korzystne dla dużych uczelni – podkreślił prof. Grzegorz Królczyk, prorektor Politechniki Opolskiej, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Ranking Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects, znany również jako Lista Szanghajska, jest publikowany od 2003 roku. Ocenia on uczelnie na podstawie sześciu wskaźników, w tym liczby laureatów Nagrody Nobla i Medalu Fieldsa, liczby najczęściej cytowanych naukowców oraz liczby publikacji w renomowanych czasopismach naukowych takich jak "Nature" i "Science". W tym roku na liście znalazło się tysiąc najlepszych uczelni z całego świata.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.