Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aleksander Sławiński | 
aktualizacja 

Opuszczony tankowiec grozi wyciekiem. ONZ ostrzega przed ogromną katastrofą

73

Coraz mniej czasu zostało, aby zapobiec gigantycznej katastrofie ekologicznej, którą może wywołać wyciek ropy naftowej z dryfującego u wybrzeży Jemenu tankowca. Statek od pięciu lat rdzewieje, a jego ładunek w każdej chwili może wydostać się do Morza Czerwonego.

Opuszczony tankowiec grozi wyciekiem. ONZ ostrzega przed ogromną katastrofą
Zdjęcie satelitarne jednostki, wykonane 17 czerwca tego roku. (Getty Images, DigitalGlobe, ScapeWare3d )

Wyciek ropy naftowej z tankowca FSO Safer może doprowadzić do ogromnej katastrofy ekologicznej. Jak przestrzega ONZ, wydostanie się 1,1 miliona baryłki ropy do Morza Czerwonego może doprowadzić do zniszczeń, których skutki będą odczuwane przez wiele dekad w dużej części świata.

FSO Safer przez niemal 30 lat należał do rządu Jemenu, jednak w wyniku wojny domowej toczącej się w kraju, został w 2015 roku przejęty przez rebeliantów z grupy Hutich. Od tego czasu statek stoi na kotwicy na kontrolowanej przez nich części wybrzeża, coraz bardziej ulegając korozji.

Szczególne zaniepokojenie wywołały zdarzenia z końca maja, kiedy to do maszynowni statku zaczęła przedostawać się morska woda. Choć powody przecieku nie są znane, to był on jasnym sygnałem, że katastrofa może się zdarzyć w każdej chwili.

Wyciek ropy z tankowca

Według Ingera Andersena, który reprezentuje w tej sprawie ONZ, świat nie ma innego wyboru niż zapobieżenie wyciekowi ropy ze statku.

Niezależnie od tego jak trudna to będzie operacja, nie możemy pozwolić sobie na oszczędzanie sił, przy dokonywaniu pierwszych napraw i ocenie stanu technicznego jednostki - mówił Andersen.

Zdaniem organizacji wyciek 1,14 miliona baryłek (czyli ponad 181 milionów litrów ropy) do morza oznaczałby katastrofę cztery razy większą niż największy dotychczas wyciek ropy z tankowca, który miał miejsce na statku Exxon Valdez w 1989 roku.

Zdaniem naukowców wybrzeże Jemenu jest "jednym z najbardziej różnorodnych biologicznie obszarów świata". W wodach tych żyją dziesiątki gatunków morskich ssaków, żółwi i ptaków.

Na dużej części Morza Czerwonego występują rafy koralowe, które również mogłyby ucierpieć jeśli plama ropy nie zostałaby szybko usunięta. Jeszcze gorsze konsekwencje mogą przynieść toksyczne opary, gdyby unosząca się na powierzchni substancja zapaliła się.

Jednocześnie bezpośrednio dotkniętych wyciekiem może być nawet 1,6 miliona Jemeńczyków, z których wielu utrzymuje się z rybołówstwa. Oznaczać to będzie dla nich utratę jednego z ostatnich źródeł dochodu. Co więcej, na wiele miesięcy może zablokować port w mieście Hudajda, przez który napływa do kraju większość pomocy humanitarnej.

Zobacz także: Ocean Arktyczny zagrożony. Wyciek oleju w rosyjskiej elektrowni

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić