pogoda
Warszawa
15°
Natalia Bogucka | 

Orędzie Tomasza Grodzkiego w obronie wolnych mediów. "Nie chodzi o pieniądze"

118

W czwartek o godz. 20 marszałek Senatu Tomasz Grodzki wygłosił orędzie w obronie wolnych mediów. Odniósł się do środowego protestu i podkreślił, że wolne media są fundamentem demokracji. "Media zamilkły wczoraj na krótko po to, by nie musieć zamilknąć na zawsze" - powiedział.

Orędzie Tomasza Grodzkiego w obronie wolnych mediów. "Nie chodzi o pieniądze"
Tomasz Grodzki wygłosił orędzie w obronie wolnych mediów (PAP)
Szanowni Państwo! Wczoraj zamilkły wolne media, zamilkły na chwilę, byśmy mogli sobie uświadomić, o co toczy się gra. Nie chodzi o pieniądze. Stawką jest wolność. Stawką jest prawda - rozpoczął swoje orędzie Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu odniósł się do stanu wojennego. Przypomniał, że jego "złowieszczy mrok" zaczął się od braku "Teleranka" i wyłączonych telefonów.

Media zamilkły wczoraj na krótko po to, by nie musieć zamilknąć na zawsze. Ale aby tak się nie stało, nie możemy milczeć my, nie może milczeć demokratyczny Senat - powiedział.

Grodzki przypomniał, że media płacą już podatki - CIT, VAT, koncesje i inne daniny publiczne. Z własnych zasobów przeznaczają również wiele milionów złotych na działalność kulturalną i charytatywną.

Tymczasem tzw. media publiczne dostają z naszych pieniędzy co roku gigantyczną kwotę 2 miliardów złotych na swoją działalność podczas gdy te pieniądze powinny zostać przeznaczone na wsparcie ochrony zdrowia walczącej z COVID-19, czy na onkologię, o co bezskutecznie wnioskował Senat. Gdyby rząd rzeczywiście chciał wesprzeć dodatkowymi pieniędzmi Narodowy Fundusz Zdrowia, to nie powinien pod pretekstem szukania pieniędzy na zdrowie nakładać nowy podatek na wolne media - stwierdził.
Wolne media są fundamentem demokracji obok trójpodziału władzy, przestrzegania praw człowieka, poszanowania jego godności czy niezależności sądownictwa. Gwarantują pluralizm i obiektywne przedstawianie rzeczywistości. Stanowią tamę przed zalewem jednostronnej, kłamliwej propagandy. Rolą wolnych mediów jest patrzeć na ręce władzy, każdej władzy - dodał.

Tomasz Grodzki o "zamachu na wolne media"

Marszałek Senatu stwierdził, że nie ma wątpliwości, iż celem tego projektu jest "stłumienie wszelkiej krytyki rządzących i nałożenie kagańca na niezależne media". Wezwał rząd do wycofania się z niego i podkreślił, że Senat "nie zaakceptuje zamachu na wolne media".

Nie można z jednej strony zasilać ogromnymi sumami z naszych podatków telewizji zwanej dawniej publiczną, a jednocześnie z drugiej obciążać haraczem media, które są krytyczne wobec władzy. Wczorajszy czarny ekran to przestroga. Oby ich czerń nie zwiastowała czarnej nocy rządów autorytarnych, których następnym krokiem może być wyłączenie internetu i dalsze ograniczanie swobód obywatelskich - powiedział Tomasz Grodzki.
Umysły, w których zakiełkowały pomysły tak restrykcyjnej ustawy z pewnością nie są zainteresowane rozkwitem demokracji w naszym kraju. Raczej marzy im się władza absolutna i karmienie społeczeństwa fałszywą propagandą aż do całkowitego zniewolenia naszego narodu - dodał.

W środę polskie media komercyjne protestowały przeciwko propozycji nałożenia podatku od przychodów z reklam. Nie działało wiele portali internetowych, stacji telewizyjnych i radiowych. Widzowie i czytelnicy widzieli jedynie czarny ekran informujący o akcji "Media bez wyboru".

Zobacz także: Media bez wyboru. Andrzej Duda podsumowany. RPO udzielił rady

NA ŻYWO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Odkrycie w Bałtyku. "Ekologia zmartwychwstania"
Pracownik nadleśnictwa znalazł zwłoki. Obok bagaż. To zaginiony Mateusz?
Kartka w lesie. Turyści w popłochu. Leśnicy nie mieli wyjścia
O krok od kolnejnej tragedii. W styczniu zginęło tam 67 osób
Nie żyje tata polskiego skoczka narciarskiego. "Ty pokazałeś mi świat"
Jego historią żył cały Toruń. Po dwóch miesiącach wybudził się ze śpiączki
Pokazał tragarzy w Tatrach. Nagranie robi wrażenie
Truła koleżankę z pracy. Córka podejrzanej: "ona siedziała i rozkazywała"
Zaginął Wojciech Olejnik. Może być na Litwie lub Ukrainie
Ludzie zabierają głos. Mówią o migrantach. "Wszystko się zmieniło"
Pokonała go choroba. Nie żyje były piłkarz Jacek Siry
"Absolutnie nie do pomyślenia". Arabowie zaskoczeni postawą Polaków
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić