Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Osocze ozdrowieńców. Niepokojące wyniki najnowszych badań nad COVID-19

50

Rozczarowujące informacje ze świata nauki. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w Argentynie osocze ozdrowieńców w niewielkim stopniu, jeśli w ogóle, pomaga chorym z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Osocze ozdrowieńców. Niepokojące wyniki najnowszych badań nad COVID-19
Wg naukowców z Argentyny osocze ozdrowieńców w niewielkim stopniu, jeśli w ogóle, pomaga chorym z ciężkim przebiegiem COVID-19 (Getty Images)

Osocze ozdrowieńców, którzy przeszły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, zawiera przeciwciała przeciwko temu patogenowi. Zakłada się zatem, że podanie go chorym z COVID-19 powinno złagodzić przebieg tej choroby. Wciąż jednak nie przedstawiono na to dowodów.

Wyniki badań opublikowane 24 listopada na łamach "New England Journal of Medicine", które przeprowadzono w Argentynie przedstawiają nie do końca zgodne z powyższą tezą oczekiwania. Naukowcy twierdzą, że osocze ozdrowieńców nie poprawia znacząco stanu zdrowia pacjentów z COVID-19. Nie zmniejsza także ryzyka zgonu tych chorych w porównaniu do chorych, którzy otrzymywali jedynie placebo.

Osocze ozdrowieńców podawane jest pacjentom w Polsce i Stanach Zjednoczonych choć amerykański Urząd Żywności i Leków (FDA) nie zatwierdził go oficjalnie do użycia. Jest ono podawane chorych jako eksperyment.

W październiku tego roku przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w Indiach, które sugerują, że osocze ozdrowieńców leczy dolegliwości chorych z COVID-19. Poprawia się oddech i mniejsze jest zmęczenie pacjentów, jednak nie wykazano, że taka terapia w okresie 28 dni zmniejsza ryzyko zgonu oraz progresji choroby.

W najnowszych badaniach wykonanych w Argentynie wzięło udział 333 pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19, który doprowadził do zapalenia płuc. Porównano wyniki 228 hospitalizowanych pacjentów, którym podano wlew tzw. "osocza rekonwalescencji" z wynikami 105 pacjentów, którzy go nie otrzymali - "grupa placebo".

Po 30 dniach nie zauważono jednak prawie żadnej poprawy w objawach choroby, jak i ogólnego stanu zdrowia pacjentów. Odsetek zgonów w obu grupach był niemal identyczny. Wśród chorych otrzymujących osocze ozdrowieńców zmarło 11 proc. chorych, a w grupie placebo 11,4 proc.

Doktor Ventura Simonovich z Hospital Italiano de Buenos Aires, który jest autorem badania twierdzi, że osocze ozdrowieńców może być przydatne, ale w leczeniu pacjentów z lżejszym przebiegiem COVID-19. Potrzebne są jednak kolejne badania, które by to wykazały. Przy ciężkim przebiegu tej choroby - zdaniem lekarza - przydatne są inne terapie wykorzystujące przeciwciała.

Zobacz także: Koronawirus. Dr Michał Sutkowski o trzeciej fali COVID-19 w Polsce
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić