Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Ostry sprzeciw ws. likwidacji Funduszu Kościelnego. "Oszczerstwa"

241

Plany likwidacji Funduszu Kościelnego przez rząd wzbudzają spore kontrowersje w środowisku katolickim. Ostry sprzeciw w tej sprawie wyraża felietonista "Dziennika Zachodniego", Artur Adamski.

Ostry sprzeciw ws. likwidacji Funduszu Kościelnego. "Oszczerstwa"
Kościół / zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Wiele wskazuje na to, że niebawem doczekamy się likwidacji Funduszu Kościelnego. O tych planach poinformował premier Donald Tusk. To oznacza, że niebawem państwo zakończy wsparcie dla osób stanu duchownego, choć na pewno nie stanie się to w tym roku.

Poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości zarezerwował w tegorocznym budżecie kwotę 257 milionów na rzecz Funduszu Kościelnego. Te pieniądze trafią m.in. na ubezpieczenia zdrowotne księży czy zakonników, a także remonty kościołów i obiektów sakralnych.

Dezinformacja stoi za atakami na Fundusz Kościelny

Próba likwidacji Funduszu Kościelnego spotyka się jednak z silnym oporem społeczności katolickiej. Zdecydowany głos przeciw wyraził felietonista Artur Adamski. Twierdzi on, że niezrozumienie funkcji Funduszu Kościelnego to efekt dezinformacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Największy "grzech" polskiego Kościoła. Jezuita wymienia jeden konkretny
Skutkiem dominowania w mediach, nauce i oświacie środowisk postkomunistycznych, minimalnie tylko zachwianego w ostatnim ośmioleciu, są ciągle rozpanoszone oszczerstwa nie tylko na temat polskiej historii, ale i tego, co nam współczesne. Do tego, o czym elementarnej prawdy trudno dokopać się zarówno w źródłach papierowych, jak i internetowych, należy sprawa Funduszu Kościelnego. Zdecydowana większość publikowanych na ten temat treści - jest wierutną bzdurą - twierdzi Artur Adamski.

Według jego opinii, ustanowienie Funduszu Kościelnego w 1950 r. miało przykryć fakt konfiskaty wszystkich gruntów rolnych posiadanych przez Kościół. To jednak było tylko przygrywką do planów komunistycznego reżimu, który zakładał wyeliminowanie dużej części stanu duchownego z polskiej przestrzeni publicznej.

Adamski wspomina m.in. o nocnych atakach na domy zakonne, a także szpitale i hospicja prowadzone przez siostry zakonne. Opisuje także proces przesiedleń przedstawicieli stanu duchownego do PGR-ów w zachodnich województwach Polski. Twierdzi także, że do Kościoła nigdy nie powróciły nie zliczone zabytki, nieruchomości czy grunty.

Jedynym, co Kościół otrzymał jako "rekompensatę" za mienie, którego nie odzyskał po grabieżach z roku 1954, były świadczenia z Funduszu Kościelnego. Polegają one na opiece lekarskiej dla osób duchownych, udostępnionej w państwowej służbie zdrowia oraz możliwości ubiegania się o dofinansowanie remontów zabytkowych obiektów sakralnych. Najmniejszej wątpliwości nie ulega to, że przez wszystkie lata funkcjonowania Funduszu nie zrównoważył on nawet promila z promila wartości tego, co Kościołowi zostało zagrabione i nigdy nie oddane - konkluduje Adamski.
Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić