Rozpoznanie oszustw na "zły numer" nie zawsze jest proste. Wszystko dlatego, że takie wiadomości nie zawierają typowych sygnałów ostrzegawczych w postaci podejrzanych linków czy też informacji o wygranej.
Właśnie dlatego Bitdefender przyjrzał się temu procederowi nieco bliżej. Na alarm bije też FBI.
Oszuści, którzy stoją za fałszywymi SMS-ami z błędnymi numerami, liczą na to, że będziesz kontynuować rozmowę - podkreślono.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chcą wykorzystać twoją życzliwość. Kiedy już nawiążą kontakt, będą pracować, aby stać się twoim przyjacielem, a nawet zbudować romantyczny związek na odległość. To wszystko jest częścią ich planu, mającego na celu zniweczyć twoją nieufność, dzięki czemu będziesz bardziej podatny na oszustwa, takie jak inwestycja w kryptowalutę lub inne, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy - czytamy.
Jak nie dać się oszukać?
Jak uniknąć przykrych konsekwencji? - Cyberprzestępcy, którzy stosują metodę oszustwa na "zły numer", korzystają z różnych socjotechnik i wykazują dużą cierpliwość, prowadząc długotrwałe gry z wieloma ofiarami jednocześnie, aby osiągnąć swoje cele. Wykorzystują życzliwość swoich ofiar i powoli, ale skutecznie, wciągają je w swoje oszustwa - zaznaczył Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku otrzymania wiadomości, która rzekomo trafiła na zły numer, jest jej zignorowanie. Warto także korzystać ze skutecznego oprogramowania antywirusowego wyposażonego w moduł antyphishingowy, który zablokuje niebezpieczne linki. Dzięki temu, nawet jeśli damy się nabrać na wyrafinowane oszustwo, to system antywirusowy zablokuje niebezpieczne witryny - podsumował.