Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

"Oszustwo i przesada". Kim kłamał o głowicy bojowej?

10

Korea Północna poinformowała, że przeprowadziła udany test rakiet balistycznych średniego zasięgu przenoszących wiele głowic, które naprowadzane są na odrębne cele. W odpowiedzi Seul stwierdził, że oświadczenie Pjongjangu jest "oszustwem mającym na celu ukrycie niepowodzenia".

"Oszustwo i przesada". Kim kłamał o głowicy bojowej?
Korea Północna chwalił się udanym testem rakietowym. Korea Południowa zaprzecza (kcna.kp)

Podczas testu przeprowadzonego w środę, armia "pomyślnie przeprowadziła test separacji i kontroli naprowadzania poszczególnych ruchomych głowic bojowych" - podała reżimowa agencja KCNA. W depeszy dodano, że "oddzielone ruchome głowice zostały prawidłowo naprowadzone na trzy skoordynowane cele".

"Test ma na celu potwierdzenie zdolności MIRV", czyli systemu rakiety balistycznej, która przenosi wiele głowic, a następnie umieszcza każdą z nich na kursie balistycznym prowadzącym do odrębnych celów.

KCNA w oświadczeniu cytuje urzędników wojskowych, którzy zaznaczyli, że wzmocnienie "zdolności MIRV jest bardzo ważnym zadaniem technologicznym w zakresie obronności i najwyższym priorytetem Komitetu Centralnego" armii, dając do zrozumienia, że może to być również najwyższy priorytet dla przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 10 lat reżimu Kim Dzong Una. Tak rządzi autorytarny przywódca Korei Północnej

Korea Południowa zaprzecza twierdzeniom Pjongjangu o udanym teście

W piątek 28 czerwca wojsko Korei Południowej opublikowało natomiast nagranie, które, jak twierdzą wojskowi, przedstawia północnokoreański pocisk anormalnie wirujący na początku lotu, a następnie eksplodujący. Film ma zaprzeczać twierdzeniom Pjongjangu o udanym teście.

Jak podaje Reuters, materiał nakręcony przez urządzenie do obserwacji termowizyjnej z udziałem południowokoreańskich jednostek wojskowych pokazuje pocisk przemieszczający się po nieregularnym torze lotu i wymykający się spod kontroli, a następnie rozpadający się.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Południowokoreańskie wojsko w piątkowym oświadczeniu oceniło, że "niestabilność podczas lotu" doprowadziła do eksplozji rakiety, nazywając twierdzenia Korei Północnej o sukcesie "oszustwem mającym na celu zatuszowanie niepowodzenia".

W kwietniu Pjongjang informował, że przetestował nowy pocisk hipersoniczny na paliwo stałe o średnim zasięgu, co stanowi część intensyfikacji wyścigu zbrojeń o następną generację rakiet dalekiego zasięgu, trudnych do wyśledzenia i przechwycenia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić