Podczas grzybobrania trzeba wystrzegać się borowika szatańskiego. Stanowi on poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ jest silnie trujący i można go łatwo pomylić z prawdziwkiem. Na szczęście, istnieją skuteczne metody, aby te dwa grzyby od siebie odróżnić.
Nazwa "szatan" obejmuje dwa różne grzyby: goryczaka żółciowego oraz borowika szatańskiego. Młode osobniki tych gatunków wyglądają niemal identycznie - mają żółtawe trzony i jasnobrązowe kapelusze, a poza tym są podobnej wielkości.
Dojrzałe egzemplarze różnią się niewiele pod względem wyglądu oraz miejsc występowania. Jeden z nich jest "tylko niejadalny", podczas gdy drugi silnie trujący.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Borowik szatański, charakteryzujący się jasnobrązowym kapeluszem i ciemnoczerwonym trzonem, jest bardzo trujący. Preferuje ciepłe klimaty, rosnąc w lasach liściastych i na wapiennych glebach. W Europie Zachodniej można go znaleźć częściej, natomiast w Polsce jest rzadkością.
Goryczak żółciowy, wyróżniający się jasnobrązowym kapeluszem i beczułkowatym trzonem, często występuje w polskich lasach. Ten grzyb jest niejadalny, a choć nie jest trujący, może powodować lekkie dolegliwości żołądkowe.
Zobacz również: Niewielu o nim wie. To jeden z najzdrowszych grzybów w Polsce
Jak odróżnić szatana od prawdziwka?
Borowik szlachetny jest jednym z najchętniej zbieranych grzybów w polskich lasach. Jak jednak uniknąć pomyłki z borowikiem szatańskim? "Dzień dobry TVN" podpowiada trzy kluczowe wskazówki:
- Smak: odłam kawałek kapelusza i spróbuj czubkiem języka. Goryczak żółciowy (szatan) jest wyjątkowo gorzki, natomiast prawdziwek ma łagodny, orzechowy smak;
- Kolor rurek: pod kapeluszem dorosłego borowika szatańskiego rurki są różowe, natomiast u prawdziwków - początkowo białe, a z czasem żółte, żółtozielone do oliwkowych;
- Siateczka na trzonie: u borowika szatańskiego siateczka jest ciemna i gęsta, natomiast u prawdziwka ma białawy kolor i jest delikatna, znajdując się głównie w górnej części trzonu.