Coroczną tradycją jest to, że wraz z 1 stycznia niektóre miejscowości uzyskują status miasta. Wraz z początkiem roku prawa miejskie uzyskały aż 34 wsie, wśród których znajdziemy m.in: Bolesławiec (woj. łódzkie), Przytyk (woj. mazowieckie), Bogorię (woj. świętokrzyskie), Osieck (woj. mazowieckie) czy Bobrowniki (woj. kujawsko-pomorskie). Tym samym liczba miast w Polsce przekroczyła tysiąc.
Jakie warunki musi spełnić wieś, by uzyskać prawa miejskie? Wg definicji powinna być to miejscowość, która posiada co najmniej 2000 mieszkańców. Ponadto dwie trzecie mieszkańców powinno być zatrudnione poza sektorem rolnictwa. Dodatkową przesłanką do nadania statusu miasta jest utracenie praw miejskich w historii.
Tyle w teorii, natomiast praktyka pokazuje, że bardzo często stosowane jest odstępstwo od tych reguł. Widać to zwłaszcza na przykładzie najmniejszego miasta w Polsce - Opatowca - w którym żyje zaledwie 336 osób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wsie powyżej 10 tys. mieszkańców? W Polsce takowe istnieją!
W Polsce znajdziemy wiele wsi, które pod względem liczby mieszkańców zdecydowanie przebijają tę liczbę. Co więcej, spełniają one także podane wyżej kryteria. Dziesięć największych pod tym względem wsi w naszym kraju to:
- Raszyn (woj. mazowieckie) - 7307 mieszkańców;
- Wola (woj. śląskie) - 7737 mieszkańców;
- Luzino (woj. pomorskie) - 8019 mieszkańców;
- Sierakowice (woj. pomorskie) - 8204 mieszkańców;
- Świerklany (woj. śląskie) - 8319 mieszkańców;
- Pawłowice (woj. śląskie) - 9098 mieszkańców;
- Jabłonna (woj. mazowieckie) - 10 979 mieszkańców;
- Koziegłowy (woj. wielkopolskie) - 11 598 mieszkańców;
- Kozy (woj. śląskie) - 13 098 mieszkańców;
- Józefosław (woj. mazowieckie) - 14 809 mieszkańców.
Kto wie - być może część z tych miejscowości już wkrótce zyska prawa miejskie. Najbliższa taka sposobność pojawi się 1 stycznia 2025 r.