Otwarcie katedry Notre Dame w Paryżu będzie wydarzeniem o szczególnym znaczeniu, które przyciągnie uwagę całego świata. Zaplanowano je na 7 i 8 grudnia. Prefekt policji Paryża, Laurent Nunez, ogłosił, że w związku z tym zostaną podjęte wyjątkowe środki bezpieczeństwa. W operacji weźmie udział tysiące funkcjonariuszy policji, żandarmerii oraz jednostek antyterrorystycznych.
Bardzo inspirowaliśmy się tym, co zrealizowaliśmy podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich — przekazał Nunez, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Nunez podkreślił, że organizacja wydarzenia obejmuje zarówno dostęp publiczności, jak i wymogi bezpieczeństwa. Otwarcie katedry Notre Dame jest porównywane do "małego fragmentu ceremonii otwarcia igrzysk" pod względem skali działań policyjnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas uroczystości zarówno 7, jak i 8 grudnia zmobilizowane zostaną "tysiące" funkcjonariuszy policji i żandarmerii. W rezerwie pozostanie Brygada Śledczo-Interwencyjna (BRI), specjalizująca się w walce z przestępczością zorganizowaną. Nunez zaznaczył, że mimo "bardzo wysokiego zagrożenia terrorystycznego" we Francji, nie ma obecnie szczególnego zagrożenia dla tego wydarzenia.
Czytaj też: Tragiczne doniesienia. Nie żyje Lucjan Brychczy
Uroczystości i ograniczenia
Na uroczystości 7 grudnia spodziewani są przywódcy około 50 państw, co wymaga obecności funkcjonariuszy także wewnątrz świątyni. Na plac przed Notre Dame będą mogły wejść tylko osoby zaproszone, maksymalnie 3 tysiące. Nabrzeża Sekwany pomieszczą około 40 tysięcy osób.
Specjalne środki bezpieczeństwa będą obowiązywać na całej wyspie Cite i nabrzeżu, co wiąże się z ograniczeniami ruchu samochodowego i handlu przez cały weekend. Zamknięte zostaną niektóre stacje metra.
Czytaj też: Atak zimy. Wiemy, kiedy spadnie śnieg
Notre Dame będzie znów otwarte dla zwiedzających
Uroczystość 7 grudnia będzie miała charakter świecki, natomiast 8 grudnia o godz. 10.30 odbędzie się pierwsza msza święta, celebrowana przez arcybiskupa Paryża Laurenta Ulricha. Zwiedzający wrócą do świątyni po pięcioletniej przerwie, która wymuszona była tragicznym pożarem w kwietniu 2015 roku.
W trakcie pożaru historyczny budynek został w znacznym stopniu uszkodzony. Paryska straż pożarna walczyła z ogniem, który trawił drewnianą więźbę dachową. Świątynię, która jest symbolem Paryża, udało się odbudować dzięki zaangażowani darczyńców z całego świata.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.