Badania nad pająkami z gatunku Lagonomegopidae prowadzili Xiangbo Guo, Paweł A. Selden oraz Dong Ren. Swoimi odkryciami podzielili się na portalu The Royal Society Publishing. Niebagatelną rolę odegrały cztery bryłki bursztynu z zatopionymi pajęczakami.
Przeczytaj także: "Największy pająk świata". Przerażające nagranie z domu na Hawajach
Pająki z gatunku Lagonomegopidae. Naukowcy pod wrażeniem ich "opiekuńczości"
Wszystkie bryłki bursztynu zostały wydobyte na północy Birmy. Już wcześniej naukowcy zdawali sobie sprawę, że samice z gatunku Lagonomegopidae opiekują się młodymi w szczególny sposób – ukrywały je w specjalnych workach jajowych.
Przeczytaj także: Chiny. Lekarz sprawdził ucho pacjentki i oniemiał
Dorosłe samice z gatunku Lagonomegopidae (...) budowały, a następnie strzegły worków jajowych w swoich kryjówkach lub gniazdach, a wyklute pająki przez jakiś czas mogły pozostawiać razem z matką – podkreślali autorzy badania (IFL Science!).
Dzięki bryłkom bursztynu naukowcom udało się potwierdzić przypuszczenia wobec samic pająków z gatunku Lagonomegopidae. Mimo że żyły one około 100 milionów lat temu i są uznawane za gatunek wymarły, ustalenia stanowią ważny krok w badaniach nad ewolucją pająków. Wiele kwestii wciąż pozostaje zagadką – na przykład to, jak długo młode utrzymywały kontakt z matką oraz czy po wyjściu z worków wchodziły z nią w interakcje.
Przeczytaj także: Fotograf mógł zginąć. To zdjęcie dostało prestiżową nagrodę
Spodziewaliśmy się, że pająki od samego początku przejawaiły instynkt macierzyński. Ale dowody (...) wszystko pięknie wpasowały na miejsce – podkreślają członkowie zespołu (IFL Science!).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.