Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego. Badacze sprawdzali, z czego wynika korelacja między obowiązywaniem dystansu społecznego a rosnącą liczbą palaczy. Przeanalizowali oni dane genetyczne tysięcy osób, które wcześniej wypełniły specjalne ankiety.
Przeczytaj także: Francuzi dostaną plastry nikotynowe
Palenie papierosów: dlaczego osoby samotne wpadają w nałóg nikotynowy?
Jak podaje "Daily Mail", badacze doszli do wniosku, że palenie papierosów wynika z poczucia osamotnienia. Przypuszczają, że pomaga ono lepiej znieść długie okresy izolacji.
Palenie pozwala nałogowcom rozładować stres i napięcie, które wynikają z samotności. Jak wskazują naukowcy, jest to możliwe dzięki interferencji nikotyny z dopaminą w mózgu. Dane z portalu brytyjskiego portalu rządowego "YouGov" wskazują, że aż 2,2 miliona mieszkańców kraju od czasu pandemii COVID-19 zaczęło częściej sięgać po papierosy.
Przeczytaj także: Nowe badania naukowców. Wyniki są niepokojące dla palaczy
Znaleźliśmy dowody wskazujące, że samotność prowadzi do częstszego palenia, przy czym ludzie, którzy palą więcej papierosów, rzadziej rzucają palenie. (...) Uważamy, że jest to niezwykle istotna kwestia dla osób, które próbują rzucić palenie podczas pandemii – wyjaśnia dr Robyn Wootton z Bristol Medical School, którego cytuje "Daily Mail"..
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.