Zdaniem badaczy, to jeden z pierwszych przykładów, jak czynniki środowiskowe mogą przekładać się na genetykę. Wyniki eksperymentu wskazują, że palenie w młodym wieku może mieć swoje konsekwencje nawet cztery pokolenia później.
Dlaczego dzieci stają się otyłe? Naukowcy wpadli na trop
Naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego w Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane z Długofalowego Badania Rodziców i Dzieci Avon. Wykazano, że synowie mężczyzn palących papierosy przed ukończeniem 11. roku życia, mają częściej niż inni wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) oraz problemy z nadwagą.
Okazuje się jednak, że to nie koniec zaskakujących wniosków. Naukowcy stwierdzili, że skutki palenia mogą dotykać nawet czterech pokoleń. Znaleziono bowiem związek między zwiększoną masą ciała młodych kobiet a paleniem w młodym wieku przez ich pradziadków. Co ciekawe, dotyka to tylko prawnuczek palących chłopców, ale już nie prawnuków.
Narażanie chłopców przed okresem dojrzewania na określone substancje może mieć wpływ na kolejne pokolenia – opisuje główna autorka badania Jean Golding.
Związek palenia w młodym wieku z otyłością. To dopiero początek badań
Naukowcy podkreślają, że badanie może pomóc zrozumieć genetyczne zależności wśród ludzi w kontekście czynników środowiskowych. Dodają, że potrzebnych będzie jednak znacznie więcej danych.
Jednym z powodów, dlaczego młode osoby mocno przybierają na wadze, może być nie tyle ich aktualna dieta, co styl życia ich przodków – podkreśla Golding.
Obejrzyj także: Naukowcy ostrzegają: brak ryb w diecie gorszy od palenia. Zaskakujące wyniki badań
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.