W środę (22 stycznia) papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Auli Pawła VI zwrócił się do Polaków z apelem o pamięć o starszych osobach z Ukrainy, które cierpią z powodu wojny. W kontekście obchodzonych w Polsce dni babci i dziadka, papież podkreślił znaczenie budowania więzi międzypokoleniowych.
"W tych dniach okazujecie szczególną wdzięczność waszym babciom i dziadkom obchodząc ich święto. Niech będzie ono okazją do budowania i umacniania nowego przymierza pomiędzy pokoleniami" - powiedział papież Franciszek.
Proszę was, pamiętajcie także w modlitwie o osobach starszych z Ukrainy, które przeżywają tragedię wojny. Wam wszystkim, a zwłaszcza babciom i dziadkom z serca błogosławię! - dodał papież.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas spotkania papież Franciszek zwrócił uwagę na sytuację w innych częściach świata, w tym w Palestynie, Izraelu i Birmie, podkreślając, że wojna jest zawsze porażką.
Nie zapominajmy o umęczonej Ukrainie, nie zapominajmy o Palestynie, Izraelu, Birmie. Módlmy się o pokój. Wojna jest zawsze porażką - zaapelował papież.
Franciszek odniósł się także do rozejmu między Izraelem a Hamasem, wspominając swoją codzienną rozmowę z parafią w Gazie, gdzie przebywa 600 osób. "Wczoraj zadzwoniłem, tak jak robię to codziennie, do parafii w Gazie. Byli zadowoleni" - relacjonował papież.
Papież o solidarności z mieszkańcami LA
Papież wyraził również solidarność z mieszkańcami Los Angeles, którzy ucierpieli z powodu pożarów. "Chcę, żebyście wiedzieli, że moje serce jest z ludnością Los Angeles, która tak bardzo ucierpiała z powodu pożarów, zniszczyły one całe dzielnice i wspólnoty i nie skończyły się" - powiedział Franciszek.
Na zakończenie papież Franciszek wezwał do modlitwy o pokój na świecie, podkreślając, że wojna przynosi korzyści jedynie producentom broni. "A kto zarabia na wojnach? Producenci broni. Proszę, módlmy się o pokój" - zaapelował papież.
Wcześniej wypowiedzi papieża Franciszka na temat wojny w Ukrainie wywoływały liczne kontrowersje. - Silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o narodzie, kto ma odwagę białej flagi, by negocjować. Dzisiaj można negocjować przy pomocy potęg międzynarodowych - stwierdził Franciszek w jednym z wywiadów. - Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie układają się dobrze, musisz mieć odwagę negocjować - kontynuował.
Po tej wypowiedzi papieża MSZ w Kijowie wezwało do resortu nuncjusza apostolskiego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.