W ogłoszonym w Watykanie liście apostolskim w formie motu proprio, zatytułowanym "Spiritus Domini", papież Franciszek wprowadził zmiany w 230 kanonie Kodeksu Prawa Kanonicznego. Do tej pory do posługi akolitów i lektorów byli dopuszczeni tylko mężczyźni. Od teraz również kobiety mogą sprawować te funkcje.
Czytaj także: Kaczyński przy ołtarzu. "Wielki cios i ból"
Watykan podkreślił, że to nic nowego, że kobiety czytały Słowo Boże podczas celebracji liturgicznych lub były ministrantkami podczas Eucharystii. "W wielu wspólnotach na całym świecie jest to już praktyka zaaprobowana przez biskupów" - czytamy.
Teraz papież Franciszek postanowił wprowadzić zmiany w prawie kanonicznym i wprowadzić oficjalny zapis w sprawie obecności kobiet przy ołtarzu.
W ostatnich latach dokonał się rozwój doktrynalny, który uwypuklił sposób, w jaki niektóre posługi ustanowione przez Kościół opierają się na wspólnym statusie ochrzczonych i przynależności do królewskiego kapłaństwa otrzymanego w sakramencie chrztu. Różnią się one zasadniczo od posługi święceń otrzymywanej razem z sakramentem. Utrwalona praktyka w kościele łacińskim potwierdza, że posługę świecką opartą na sakramencie chrztu, można powierzyć wszystkim wiernym płci męskiej lub żeńskiej, zgodnie z tym, co jest już domyślnie przewidziane w kanonie 230 - napisał papież Franciszek w uzasadnieniu.
Po modyfikacji przepis brzmi następująco: "Świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity, udzielenie jednak tych posług nie daje im prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła".
Watykan przypomina, że decyzja nie oznacza, iż kobiety będą mogły być wyświęcane na kapłanów.
Posługa lektoratu i akolitatu
Lektorzy w Kościele zajmują się czytaniem Słowa Bożego w czasie liturgii. Akolita to świecki, który pomaga kapłanowi w sprawowaniu liturgii. Może np. nieść krzyż w czasie procesji czy podawać księgi liturgiczne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.