Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Papież Franciszek kończy 88 lat. Przed nim trudny i intensywny czas

38

Papież Franciszek obchodzi swoje 88. urodziny. Jest jednym z najstarszych papieży w historii Kościoła i najstarszym podróżującym po świecie. Obecnie papież przygotowuje się do inauguracji Roku Świętego. Mimo wieku i problemów zdrowotnych, nie zwalnia tempa i kontynuuje intensywną działalność.

Papież Franciszek kończy 88 lat. Przed nim trudny i intensywny czas
Papież Franciszek obchodzi 88. urodziny (Getty Images, NurPhoto)

Papież Franciszek, który właśnie obchodzi swoje 88. urodziny, jest jednym z najstarszych papieży w historii Kościoła katolickiego. Pomimo zaawansowanego wieku, nadal aktywnie podróżuje po świecie. Dwa dni przed urodzinami odwiedził Korsykę, a już za tydzień zainauguruje Rok Święty, co będzie sporym wyzwaniem dla jego zdrowia i sił.

Urodziny papieża Franciszka

Papież Franciszek kończy 88 lat. Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 w ubogiej dzielnicy Buenos Aires, w rodzinie włoskich imigrantów. W wieku 21 lat postanowił, że zostanie kapłanem. Na papieża został wybrany w wieku 77 lat.

Jest pierwszym biskupem Rzymu spoza Europy, a także pierwszym jezuitą na tym stanowisku. Jednak nie tylko to go wyróżnia. Został również pierwszym papieżem, który wybrał imię Franciszek, nie nawiązując do imion poprzedników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 20 lat Polski w UE. "Byliśmy bardzo oczekiwani przez Niemców w 2004 roku"

Przygotowania do Roku Świętego

Papież Franciszek nie ma czasu na świętowane. Dzień urodzin będzie dla niego zwykłym dniem pracy, pełnym przygotowań do Roku Świętego, który jest ogłaszany co 25 lat. Franciszek uroczyście rozpocznie Wielki Jubileusz w Wigilię, otwierając Drzwi Święte w bazylice Św. Piotra. Ceremonia ta będzie transmitowana na cały świat, a papież poprowadzi tradycyjną pasterkę. Drzwi Święte zostaną otwarte także w kilku innych bazylikach papieskich w Rzymie.

Intensywny program papieski

W Boże Narodzenie Franciszek wygłosi świąteczne orędzie, które tradycyjnie przyciągnie dziesiątki tysięcy osób na plac Św. Piotra oraz miliony widzów przed telewizorami i w internecie. 26 grudnia papież po raz pierwszy otworzy Drzwi Święte w rzymskim więzieniu Rebibbia, co Watykan określił jako przełomowy moment w historii Jubileuszu. Rebibbia stanie się "symbolem wszystkich więzień świata" - wyjaśniono.

Podczas Roku Świętego odbędzie się wiele Jubileuszy, w tym pielgrzymki różnych grup zawodowych i kościelnych do Watykanu. Pierwszy z nich, Jubileusz świata mediów, odbędzie się w styczniu, a w lutym zaplanowano Jubileusz sił zbrojnych i policji. Na przełomie lipca i sierpnia spodziewany jest Jubileusz Młodzieży, który przyciągnie setki tysięcy uczestników.

Papież nie zwalnia tempa

Mimo problemów zdrowotnych, papież nie oszczędza się w codziennej posłudze. Każdego dnia przyjmuje liczne grupy i gości na audiencjach. Po intensywnej wizycie na Korsyce, Franciszek odbył osiem audiencji. Choć często porusza się na wózku z powodu problemów z kolanem, nie rezygnuje z zagranicznych podróży. Dotychczas odbył 47 podróży, w tym najdłuższą do Azji i Oceanii, pokonując ok. 34 tys. kilometrów.

Już dwa lata temu, po powrocie z Kanady, papież przyznał, że musi ograniczać tempo podróży ze względu na wiek i zdrowie. "Nie dam rady podróżować w takim tempie jak wcześniej. W moim wieku i przy moich ograniczeniach muszę się bardziej oszczędzać, by dalej służyć Kościołowi" - powiedział dziennikarzom.

Oczywiście biorę pod uwagę możliwość ustąpienia, mówię to, z całą szczerością, to żadna katastrofa, można zmienić papieża, nie ma problemu. Jednak póki co, muszę ograniczać zbędny wysiłek - zaznaczył. Mimo to, od tamtej pory odbył 10 podróży na cztery kontynenty.

Plany na przyszłość

Pod koniec listopada Franciszek zapowiedział, że w przyszłym roku planuje odwiedzić Turcję z okazji 1700-lecia Soboru Nicejskiego. Możliwym celem podróży są także Wyspy Kanaryjskie, związane z kryzysem migracyjnym. Papież nie odwiedził jeszcze swojej ojczystej Argentyny od czasu konklawe w 2013 roku, choć wyrażał nadzieję na wizytę pod koniec 2024 roku.

Mimo wielu zaproszeń, Franciszek nie pojechał dotąd na Ukrainę, argumentując, że chce odwiedzić zarówno Ukrainę, jak i Rosję. Plany te wydają się obecnie nierealne.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wśród przeciwników papieża, głównie w szeregach konserwatystów, pojawiła się tuż przed jego urodzinami inicjatywa, która ma mobilizować do przygotowań do następnego konklawe.

Jedno z konserwatywnych amerykańskich wydawnictw uruchomiło właśnie portal, w którym już mówi się o wyborze nowego papieża i przedstawia się sylwetki kardynałów mających największe szanse na wybór podczas konklawe.

Autor: APOL
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Fenomenalna Izabela Marcisz. Drugie złoto na Uniwersjadzie w Turynie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić