Papież Franciszek wystosował specjalne wideoprzesłanie do uczestników spotkania zorganizowanego przez fundację IDEA w Argentynie i Związek Reprezentacji Gospodarki Popularnej. Celem trzydniowego wydarzenia jest znalezienie zrównoważonych rozwiązań dla rozwoju biznesu, chroniących godność i prawa pracowników i ich rodzin.
Papież o znaczeniu pracy dla człowieka
Głowa Kościoła wyraziła opinię, że praca i szacunek dla kreatywności są podstawą społeczeństwa, w którym poszanowanie godności ludzkiej jest najważniejsze.
Nigdy nie znudzi mi się odwoływanie się do godności pracy. To, co daje godność, to praca. Ci, którzy nie mają pracy, czują, że czegoś im brakuje. Brakuje im godności, jaką daje praca, która godnością namaszcza – powiedział papież do uczestników spotkania argentyńskiego Instytutu Rozwoju Biznesu.
Czytaj także: Papież zabrał głos ws. wizyty polskich biskupów. "Niech przyniesie obfite ewangeliczne owoce"
Przypominał, że jest potomkiem włoskich imigrantów, którzy przybyli do Argentyny "z ogromnym pragnieniem zakasania rękawów, aby zbudować przyszłość dla swojej rodziny". Zaznaczył też, że nie "wkładali swoich pieniędzy do banku, ale w cegły i ziemię".
Praca wyraża i karmi godność człowieka, pozwala jednostce rozwijać zdolności, które dał jej Bóg, pomaga tkać relacje wymiany i wzajemnej pomocy, pozwala odczuwać, że współpracuje się z Bogiem w trosce o ten świat i jego rozwój, sprawia, że człowiek czuje się użyteczny dla społeczeństwa i solidaryzuje się z najbliższymi - kontynuował papież.
Czytaj także: Katolicki rave o Janie Pawle II. Internauci zaniemówili
Papież: nie możemy żyć z zasiłków
Franciszek dodał, że zasiłki mogą być tylko doraźną pomocą. - Nie możemy żyć z zasiłków, ponieważ naszym wielkim celem jest zaoferowanie zróżnicowanych źródeł zatrudnienia, które umożliwią każdemu budowanie przyszłości poprzez własny wysiłek i pomysłowość - powiedział Ojciec Święty.
Instituto para el Desarrollo Empresarial de Argentina, powszechnie znany jako IDEA, to organizacja składająca się z ponad 400 największych firm w Argentynie. Od czterech dekad organizuje trzydniowe kolokwium, w którym udział biorą krajowi i międzynarodowi liderzy biznesu, naukowcy, urzędnicy i liderzy związków zawodowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.