W najbliższych dniach do Kolonii wybiorą się specjalni wysłannicy papieża Franciszka – biskup Sztokholmu kardynał Anders Arborelius oraz biskup Rotterdamu i przewodniczący holenderskiego episkopatu Johannes van den Hende. Mają zbadać, czy metropolita Rainer Woelki świadomie tuszował doniesienia o czynach pedofilskich.
Delegaci Stolicy Apostolskiej stworzą kompleksowy obraz złożonej sytuacji duszpasterskiej w arcybiskupstwie i rozważą wszelkie możliwe uchybienia kardynała Woelkiego oraz arcybiskupa Hamburga Stefana Hessego – poinformował w oświadczeniu nuncjusz papieski w Niemczech Nikola Eterovic.
Czytaj także: Watykan czeka prawdziwa rewolucja. Klamka zapadła
Wysłannicy Stolicy Apostolskiej udadzą się do Kolonii. Zbadają doniesienia o tuszowaniu pedofilii
Jakiś czas temu światło dzienne ujrzał raport archidiecezji kolońskiej na temat licznych przypadków wykorzystywania seksualnego w minionych dekadach. Kościelni hierarchowie mieli według niego dopuścić się wielu zaniedbań. Do informacji o śledztwie zleconym w tej sprawie przez papieża Franciszka pozytywnie odniósł się sam kardynał Woelki.
Przyjmuję przychylnie fakt, iż papież dzięki wizycie apostolskiej zapozna się z wynikami niezależnego postępowania i będzie mógł wyciągnąć konsekwencje wobec sprawców – oświadczył metropolita dodając, że udzieli wsparcia wizytatorom.
Wstrząsający raport. Ponad 300 ofiar nadużyć seksualnych w Kościele
W marcu opublikowano raport na temat nadużyć seksualnych w archidiecezji kolońskiej w latach 1975-2018. Z dokumentów wynika, że ponad 200 sprawców dopuściło się zabronionych czynów wobec 315 ofiar. Postępowanie wykazało, że ośmiu wysokich rangą duchownych zaniedbało swoje obowiązki w 75 przypadkach nadużyć seksualnych.
63 proc. sprawców nadużyć to duchowni. Ich ofiarami padli głównie chłopcy poniżej 14. roku życia. 32 proc. przypadków dotyczyło wykorzystywania seksualnego, a 15 – poważnego wykorzystywania seksualnego. Pozostałe przypadki sklasyfikowano jako "naruszenia granic" i "inne wykroczenia seksualne".
Kolonia to jedna z najbogatszych archidiecezji świata – jej dochody przewyższają pod pewnymi względami te Watykanu. Duszpasterstwo znajduje się jednak obecnie w centrum kryzysu w niemieckim Kościele katolickim. W ostatnim czasie ze wspólnoty wystąpiły tam tysiące osób.
Obejrzyj także: Jan Paweł II nie dał rady. Udało się dopiero papieżowi Franciszkowi
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.