Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Parczewie informuje, że w dniach 7-8 marca br. oraz 9-10 marca br. na terenie powiatu parczewskiego odbędzie się akcja przeszukiwania terenów leśnych w poszukiwaniu i zgłoszeniu do badań padłych dzików.
Czytaj także: Tragedia w Sosnowcu. Nieoficjalnie: ksiądz zabił diakona
Akcją objęte będą lasy na terenie Gmin Sosnowica i Milanów. W akcji uczestniczyć będą żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Parczewie, przedstawiciele Nadleśnictwa w Parczewie oraz inne służby.
Organem nadzorującym akcję jest Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Czytaj także: Śmigłowce nad Warszawą. Komunikat Dowództwa Generalnego
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Akcja została zorganizowana w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF). W związku z działaniami możliwe jest nagłe wbieganie zwierząt na drogi. Organizatorzy apelują do kierowców o ostrożność.
Kierowcy poruszający się po drogach w wyznaczonym rejonie powinni zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy - czytamy w komunikacie.
Spacer po lesie to idealny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Warto jednak pamiętać, że wśród drzew mieszkają różne gatunki zwierząt, które możemy spotkać na swojej drodze. Co zrobić, gdy spotkamy dzika?
Dziki to zwierzęta duże i silne, ale bardzo rzadko atakują ludzi. Coraz częściej jednak możemy je spotkać w centrach miast. Nie są drapieżnikami, ale w obliczu zagrożenia potrafią sprostać każdemu przeciwnikowi - podkreślają leśnicy.
Dlatego w kontaktach z dzikami należy zawsze zachować ostrożność. Dziki mają wyostrzony węch i słuch, ale za to słaby wzrok, co często powoduje, że człowiek jako pierwszy potrafi je dostrzec. W przypadku spotkania z dzikiem człowiek, jeśli nie został przez niego zauważony, nie powinien wykonywać gwałtownych ruchów, lecz spokojnie się oddalić. Nie płoszyć i nie straszyć, ale także nie panikować.