oprac. Aneta Polak| 

Park Narodowy apeluje do turystów. Zastali taką niespodziankę w górach

16

W polskich górach coraz częściej pojawiają się kamienne kopczyki, ułożone przez turystów. Problem od lat znany jest w Tatrach, teraz zaczyna trafiać i w inne góry. Kilka dni temu pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego zauważyli kopce, gdy patrolowali chroniony teren Beskidów. W związku z tym wystosowali w sieci ważny apel do turystów.

Park Narodowy apeluje do turystów. Zastali taką niespodziankę w górach
Babiogórski Park Narodowy apeluje do turystów. Zastali taką niespodziankę w (Facebook, Babiogórski Park Narodowy)

Pojawiają się w różnych pasmach górskich. W ostatnich latach coraz częściej można je spotkać w Tatrach i Beskidach. Kamienne kopczyki, bo o nich mowa, wyrastają niczym grzyby po deszczu, a zdjęcia konstrukcji stworzonych przez turystów nierzadko trafiają do mediów społecznościowych, przez co samo zjawisko staje się coraz bardziej popularne.

Zwyczaj stawiania kopczyków jest bardzo stary. W przeszłości charakterystyczne konstrukcje tworzyli m.in. pielgrzymi i pasterze, przemierzający nieznane, dzikie obszary. Dla nich konstrukcje pełniły funkcje drogowskazu. Dziś trudno jednak mówić o konkretnym przeznaczeniu kamiennych kopców. Podróżnicy coraz częściej wykonują je, żeby zaznaczyć swoją obecność na popularnych górskich szlakach.

Podobnie jest w Beskidach. Niedawno pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego natknęli się na kamienne formy pozostawione przez turystów na Babiej Górze. W związku z tym wystosowali ważny apel.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pierwsza pomoc nad wodą. Zapytaliśmy na plaży, jak uratować tonącego

Apel Babiogórskiego Parku Narodowego

– Podczas niedawnego patrolu pracownicy Parku natknęli się na liczne kamienne formy, ułożone przez turystów na grani Babiej Góry poza wyznaczonym szlakiem, gdzie obowiązuje zakaz ingerencji w przyrodę – informują władze Babiogórskiego Parku Narodowego w mediach społecznościowych.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Takie kamienne "posągi" czy "kopce" wyglądają może ciekawie, ale ich tworzenie zaburza naturalny krajobraz. Niszczenie siedlisk - miejsc bytowania, a tym samym stanowisk wielu organizmów w tym owadów, grzybów, mchów, porostów, roślin, ptaków poprzez zabieranie z naturalnych siedlisk mniejszych czy większych fragmentów skał prowadzi do zagrożenia tych gatunków – wyjaśniono w komunikacie.

Następnie przypomniano, że Babiogórski Park Narodowy to "miejsce, gdzie natura powinna pozostać nietknięta".

Apelujemy do wszystkich odwiedzających, aby powstrzymali się od ingerencji w przyrodę. Tego typu działania nie tylko zmieniają naturalne piękno krajobrazu, ale także mogą naruszać równowagę ekologiczną. Prosimy o poszanowanie naszego wspólnego dziedzictwa naturalnego. Razem dbajmy o zachowanie naturalnego piękna Babiogórskiego Parku Narodowego! – apeluje BPN.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić