Pojawiają się w różnych pasmach górskich. W ostatnich latach coraz częściej można je spotkać w Tatrach i Beskidach. Kamienne kopczyki, bo o nich mowa, wyrastają niczym grzyby po deszczu, a zdjęcia konstrukcji stworzonych przez turystów nierzadko trafiają do mediów społecznościowych, przez co samo zjawisko staje się coraz bardziej popularne.
Zwyczaj stawiania kopczyków jest bardzo stary. W przeszłości charakterystyczne konstrukcje tworzyli m.in. pielgrzymi i pasterze, przemierzający nieznane, dzikie obszary. Dla nich konstrukcje pełniły funkcje drogowskazu. Dziś trudno jednak mówić o konkretnym przeznaczeniu kamiennych kopców. Podróżnicy coraz częściej wykonują je, żeby zaznaczyć swoją obecność na popularnych górskich szlakach.
Podobnie jest w Beskidach. Niedawno pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego natknęli się na kamienne formy pozostawione przez turystów na Babiej Górze. W związku z tym wystosowali ważny apel.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Apel Babiogórskiego Parku Narodowego
– Podczas niedawnego patrolu pracownicy Parku natknęli się na liczne kamienne formy, ułożone przez turystów na grani Babiej Góry poza wyznaczonym szlakiem, gdzie obowiązuje zakaz ingerencji w przyrodę – informują władze Babiogórskiego Parku Narodowego w mediach społecznościowych.
Takie kamienne "posągi" czy "kopce" wyglądają może ciekawie, ale ich tworzenie zaburza naturalny krajobraz. Niszczenie siedlisk - miejsc bytowania, a tym samym stanowisk wielu organizmów w tym owadów, grzybów, mchów, porostów, roślin, ptaków poprzez zabieranie z naturalnych siedlisk mniejszych czy większych fragmentów skał prowadzi do zagrożenia tych gatunków – wyjaśniono w komunikacie.
Następnie przypomniano, że Babiogórski Park Narodowy to "miejsce, gdzie natura powinna pozostać nietknięta".
Apelujemy do wszystkich odwiedzających, aby powstrzymali się od ingerencji w przyrodę. Tego typu działania nie tylko zmieniają naturalne piękno krajobrazu, ale także mogą naruszać równowagę ekologiczną. Prosimy o poszanowanie naszego wspólnego dziedzictwa naturalnego. Razem dbajmy o zachowanie naturalnego piękna Babiogórskiego Parku Narodowego! – apeluje BPN.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.