26 września odbędą się w RFN wybory do Bundestagu, ale także wybory do parlamentów dwóch krajów związkowych: Berlina i Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Najnowszy sondaż wskazuje, że chrześcijańscy demokraci z Angelą Merkel na czele zakończą swoje rządy i otworzą drogę pierwszemu od 16 lat rządowi centrolewicy.
Partia Merkel traci w sondażach
Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, która króluje na niemieckiej scenie politycznej od początku XXI wieku, pozostaje daleko w tyle za zajmującymi pierwsze miejsce socjaldemokratami (SPD). Ponieważ wielu Niemców już zdążyło zagłosować drogą korespondencyjną, zmiana w ostatniej chwili jest mało prawdopodobna.
Najnowszy sondaż został przeprowadzony przez Wyborczą Grupę Badawczą Politbarometr. Wynika z niego, że na najwięcej głosów może liczyć Olaf Scholz z partii SPD – aż 48 procent. Na drugim miejscu plasuje się Armin Laschet z CDU – 21 proc., a Annalena Baerbock z partii Zielonych jest trzecia (16 proc.).
Największym poparciem cieszy się SPD
Kolejne pytanie dotyczyło tego, na którą partię polityczną ankietowani oddaliby swój głos. Unia CDU/CSU uzyskała 22 procent (-10,9 proc. w stosunku do poprzednich wyborów w 2017 roku), socjaldemokraci SPD: 25 proc. (+4,5 proc.), a skrajna prawica AfD: 11 proc. (-1,6 proc.).
Według sondaży w wyborach do parlamentu Niemiec socjaldemokracja może liczyć na 25 proc. głosów, na drugim miejscu plasuje się chadecja CDU/CSU z trzema punktami straty do SPD. Obecnie rządząca wielka koalicja Unii CDU/CSU z SPD nie miałaby większości rządowej. Możliwa byłaby także koalicja większościowa, złożona z Unii, Zielonych i FDP.
Czytaj także: Szef WHO grzmi. Mocny apel do koncernów farmaceutycznych
Merkel odchodzi po 16 latach
Pewne jest jednak, że Angela Merkel, szefowa niemieckiego rządu, po 16 latach odchodzi ze stanowiska i z polityki. Nie będzie kandydować w wyborach 26 września. Angela Merkel jest ósmym z kolei kanclerzem RFN. Urząd objęła w 2005 r. po socjaldemokracie Gerhardzie Schroederze. Od 2000 r. do 2018 r. była liderem CDU.