Od 1 czerwca w pełni zaszczepione osoby mają możliwość uzyskania Unijnego Certyfikatu COVID. Można go zdobyć na dwa sposoby - w formie cyfrowej lub papierowej.
Unijny Certyfikat COVID już dostępny
Po otrzymaniu odpowiedniej liczby dawek szczepionki przeciwko COVID-19, certyfikat zostanie automatycznie wygenerowany i udostępniony w Internetowym Koncie Pacjenta, moimIKP (po 25 czerwca) i w aplikacji mObywatel (po 25 czerwca), skąd można go pobrać i wydrukować.
W formie papierowej dokument można natomiast otrzymać w punktach szczepień lub od lekarza albo pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Certyfikat zawierać będzie dane pacjenta oraz kod QR z informacją, czy został on całkowicie zaszczepiony.
Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po pełnym zaszczepieniu. Uzyskać go mogą także osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na COVID-19 - wówczas ważność dokumentu to 48 godzin. Prawo do certyfikatu mają też ozdrowieńcy. W tym przypadku certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.
Czytaj także: Koronasceptyczka odebrała paczkę. W środku była "bomba"
Do czego uprawnia certyfikat?
Certyfikat ma ułatwić podróżowanie po państwach członkowskich Unii Europejskiej. "Wybierając się na wakacje w UE, wystarczy, że na ekranie swojego telefonu pokażecie dostępny tam kod QR" - dowiadujemy się z rządowego komunikatu.
Dzięki temu podróżujący będzie miał możliwość swobodnego przekroczenia granicy kraju UE dowolnym środkiem transportu. Nie zostanie na niego nałożona kwarantanna, nie będzie także zobowiązania do wykonania testu na obecność koronawirusa.
Wygenerowane certyfikaty będą w Polsce weryfikowane za pomocą dedykowanej mobilnej aplikacji weryfikującej – Unijny Certyfikat Covid. Aplikacja będzie dostępna po 10 czerwca na platformach iOS oraz Android, umożliwi odczytanie danych z QR kodu, który znajduje się na certyfikacie. Certyfikaty będą również weryfikowane przez dedykowane rozwiązanie Straży Granicznej - czytamy na rządowej stronie
Jak na razie nie ma stuprocentowej pewności, czy certyfikat będzie akceptowany podczas kontroli granicznej. Kraje UE nie są jeszcze zobowiązane do uznawania tego dokumentu. Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca, wtedy rozwiane zostaną wszelkie wątpliwości.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.