Czubajka kania to gatunek grzybów należący do rodziny pieczarkowatych. Jest dość pospolity i występuje w całej Polsce. Ma kapelusz w kształcie parasola o średnicy dochodzącej nawet do 30 cm. Pośrodku znajduje się garbek.
Jak odróżnić kanię od muchomora?
U młodych kani kapelusz jest zamknięty i brązowy. Kania jest koloru białego i posiada brązowe łuski. Brzeg jej kapelusza jest mocno poszarpany.
Ze względu na swój wygląd kania mylona jest z innymi gatunkami grzybów. Najczęściej niestety z silnie trującym muchomorem sromotnikowym. Lasy Państwowe opublikowały krótki poradnik, jak uniknąć najczęstszej i najbardziej niebezpiecznej pomyłki.
- u czubajki kani łatki na kapeluszu występują zawsze,
- u muchomorów pierścień jest jakby zamocowany na stałe kawałek pod kapeluszem, a u kani przesuwa się wzdłuż trzonu,
- w przeciwieństwie do muchomora- bulwa trzonu, czyli jego zakończenie, u kani nie jest okryta pochwą
- przekazują Lasy Państwowe.
Lasy Państwowe przestrzegają przed nierozważnym grzybobraniem. Osoby, które nie znają się na grzybach, nie powinny ryzykować zbieraniem okazów, co do których nie mają pewności.
Czytaj także: Ten grzyb zabija. Nowa moda może doprowadzić do śmierci
Kilka tygodni temu w Rzeszowie doszło do niepokojącego incydentu, który mógł zakończyć się tragedią. Para wybrała się bowiem do lasu, a tam zebrała muchomory sromotnikowe, myśląc, że są to kanie.
Kobieta wraz z mężem zjedli smażone kanie, które niestety okazały się muchomorem sromotnikowym. Trafili na SOR z objawami ostrego zatrucia pokarmowego — napisano na stronie na Facebooku "Ratownictwo Medyczne - łączy nas wspólna pasja"
Para trafiła na SOR, gdzie otrzymała natychmiastową pomoc. Otrzymali także odtrutkę, po której uzyskano poprawę. Ratownicy medyczni podkreślili jednak, że amatorzy grzybów mieli ogromne szczęście, a cała sytuacja mogła zakończyć się o wiele gorzej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.