Krystyna Pawłowicz to jedna z najbarwniejszy postaci polskiej polityki. Jej aktywność medialną jednak raczej rzadko maluje się w jasnych barwach. Była posłanka PiS i (obecna) sędzia Trybunału Konstytucyjnego jest uwikłana w różne mniejsze i większe publiczne skandale.
Trudno znaleźć kogoś, kto nie pamiętałby słynnego zdjęcia Pawłowicz spożywającej sałatkę podczas posiedzenia Sejmu. Zasłynęła ona również z niecenzuralnych słów wygłaszanych z sejmowej mównicy. "Zamknijcie mordy" - zwróciła się do polityków opozycji.
Krystyna Pawłowicz jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Polityczka prowadzi konto na X, na którym komentuje aktualne wydarzenia, a także włącza się w dyskusje niezwiązane z życiem polityczno-społecznym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tym razem Pawłowicz cofnęła się o pięć lat. Piątego maja 2019 roku miało miejsce ślubowanie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, w tym właśnie byłej polityk PiS-u.
5 XII 2019 r. - ślubowanie złożone w Belwederze przez trzech nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego wobec prezydenta A. Dudy, w tym przeze mnie. Niedługo minie 5 lat mojej służby dla ochrony i obrony Konstytucji RP - napisała w sieci Krystyna Pawłowicz.
Do kiedy trwa kadencja Pawłowicz?
Krystyna Pawłowicz jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od grudnia 2019 roku. Zgodnie z przepisami powinna piastować to stanowisko do grudnia 2028 roku, jednak wiele osób chce ją odwołać wcześniej.
Wszystko dlatego, że wymogi dla sędziów z TK są takie same, jak dla sędziów z Sądu Najwyższego. W ustawie o Sądzie Najwyższym można przeczytać, że "sędzia Sądu Najwyższego przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 65. roku życia". Krystyna Pawłowicz z kolei ma obecnie 67 lat.
Wobec szukania pretekstów dla usunięcia mnie, poprawnie wybranego przez Sejm na sędziego TK i wobec kłamstw o powołaniu mnie na to stanowisko rzekomo z naruszeniem prawa/w części dotyczącej mojego wieku w chwili kandydowania na ten urząd. Niżej posłom większości w 10 cz. wyjaśniam - napisała Krystyna Pawłowicz na X.
W serii pełnych emocji wpisów Krystyna Pawłowicz wyjaśniła, dlaczego nie ma sobie nic do zarzucenia. Przywołała zapis innej ustawy dotyczącej wymogów dla sędziów TK. Jest tam określona dolna granica wieku dla kandydatów, nie ma natomiast wzmianki o górnej granicy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.