Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga | 

Pawłowicz pozbawiona ochrony. "Zachowywała się prowokacyjnie"

281

Krystyna Pawłowicz nie korzysta już z ochrony funkcjonariuszy SOP. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego nie zgadza się z tą decyzję. - Przyszedł czas, że trzeba się rozliczyć z własnych zachowań — komentuje w rozmowie z "Faktem" były policjant Jerzy Dziewulski

Pawłowicz pozbawiona ochrony. "Zachowywała się prowokacyjnie"
Pawłowicz pozbawiona ochrony. Były policjant mówi, co powinna zrobić (PAP)

Krystyna Pawłowicz dostała ochronę w październiku 2020 roku. Decyzję podjął ówczesny szef MSWiA Mariusz Kamiński. Stało się to po tym, gdy będąc w składzie Trybunału Konstytucyjnego wydano orzeczenie ws. zaostrzenia przepisów aborcyjnych.

Pawłowicz narzekała, że pod domem ktoś ją zaczepiał. Dlatego media często fotografowały byłą posłankę w towarzystwie ochroniarzy nawet na zakupach.

"Super Express" podał, że te czasy minęły. Decyzję o odebraniu ochrony miał podjąć Marcin Kierwiński, który objął stery w MSWiA po przegranych wyborach przez Prawo i Sprawiedliwość. Pawłowicz przekazała, że stało się przed Bożym Narodzeniem, a ona sama boi się wychodzić z domu, bo ludzie "plują jej pod nogi".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Alarm na Gran Canarii. Po tym nagraniu zamknięto plaże

Pawłowicz bez ochrony SOP. Dziewulski komentuje

- To jest niestety modelowy przykład. Nie ma lepszego przykładu w Polsce wśród osób ochranianych, który mógłby się z tym przypadkiem utożsamiać. To modelowy sposób prowokowania różnych zachowań ludzi, często przyznaję niewłaściwych, ale jednak sprowokowanych. I to jest niezwykle istotne. Bo potem taka osoba narzeka w mediach, że czuje brak bezpieczeństwa — mówi "Faktowi" Jerzy Dziewulski.

Pani Pawłowicz zachowywała się prowokacyjnie. W mediach społecznościowych szczególnie. Te prowokacje powodowały nie tylko niechęć do niej, ale złość ludzi. Złość, którą często trudno pohamować. Człowiek czuje się dotknięty taką czy inną wypowiedzią, a te wypowiedzi były miejscami ordynarne. Pojawia się potem pytanie, czy można dochodzić od państwa, wobec takiej działalności prywatnej, żądania ochrony? To się nie trzyma kupy — dodaje.

Rozmówca "Faktu" zastrzega, że nie dziwią go zachowania niewłaściwe wobec sędzi TK, ale nie akceptuje ich. - Prowokuje prywatnie, a żąda państwowej ochrony. Trzeba mieć minimum obiektywizmu, żeby spojrzeć na to w ten sposób. To trwało latami. Ale to było z wielu względów, wygodne dla niej. Po pierwsze nie płaci się za paliwo, za ludzi. Ma się ludzi, którzy usługują. Ta ochrona była zdecydowanie nadwymiarowa - mówi Dziewulski.

Były policjant wylicza, że ochrona z bronią i samochodem to koszt nawet 1 tys. zł dziennie. Radą od doświadczonego eksperta jest obniżenie napięcia społecznego przez Pawłowicz. Uważa, że jeśli istnieje dla niej realne zagrożenie, to z pewnością otrzyma ochronę.

Przyszedł czas, że trzeba się rozliczyć z własnych zachowań. I wówczas, będziemy mieli chyba jasną sytuację. Nikt nie będzie próbował zakłócić spokoju pani Pawłowicz — kończy Dziewulski.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić