Jak podaje BBC, do wejścia ustawy w życie brakuje tylko podpisu gubernatora stanu. Kiedy Nasir Ahmad el-Rufa ją zatwierdzi, następny przestępca, któremu sąd udowodni wykorzystanie seksualne dziecka poniżej 14. roku życia, zostanie chirurgicznie wykastrowany.
Gwałciciele zostaną wykastrowani. Stan Kaduna w Nigerii uchwala nowe prawo
Chirurgiczna kastracja ma w założeniu nie tylko zapobiegać kolejnym przypadkom gwałtów, lecz także stanowić nauczkę dla przestępcy seksualnego. Nigeryjski kodeks karny przewiduje w takich sytuacjach również karę pozbawienia wolności. W zależności od decyzji sądu, skazany spędzi za kratami minimum 14 lat, a maksymalnie – dożywocie.
Przeczytaj także: Zgwałcili kobietę na oczach jej dzieci. Policja obwinia ofiarę
Według ustaleń BBC system ścigania przestępców seksualnych w Nigerii ma wiele wad. Ofiary często boją się zgłosić na policję z obawy przed napiętnowaniem ze strony społeczeństwa, a liczba postępowań, które zakończyły się sukcesem, pozostaje niska.
W czerwcu 2020 roku władze Nigerii ogłosiły stan wyjątkowy ze względu na wzrost liczby przypadków agresji wobec kobiet i dzieci. Zaczęła się ona nasilać od czasu wybuchu pandemii COVID-19, ponieważ w obawie przed koronawirusem ofiary przemocy domowej były zmuszone pozostawać pod jednym dachem z oprawcami.
Przeczytaj także: Hiszpania. 52-latka zgwałcona na plaży dla nudystów
Szczególne oburzenie w Nigerii wzbudziła sprawa śmierci 22-letniej studentki. Młoda kobieta została wykorzystana seksualnie, a następnie brutalnie pobita. Ostatecznie jej obrażenia okazały się na tyle poważne, że zmarła. W reakcji na tragedię mieszkańcy Nigerii zaczęli organizować protesty oraz zainicjowali petycję, którą podpisały tysiące osób. Domagali się w niej wyższych kar dla gwałcicieli, m.in. kary śmierci.
Uważamy, że nowe prawo znacznie przyczyni się do powstrzymania rosnącej liczby gwałtów w naszym stanie. Jeśli gubernator Kaduny podpisze (ustawę – przyp. red.), następny złapany gwałciciel stanie się pierwszą osobą, która zostanie wykastrowana – wyjaśnił w rozmowie z BBC Shehu Yunusa, prawnik z Kaduny.