Różne są określenia na pełnię Księżyca w listopadzie. Możemy spotkać się z takim nazewnictwem jak Mroźny Księżyc, Ciemny Księżyc oraz Szronowy Księżyc.
Oczywiście te nazwy mają związek z warunkami pogodowymi. Chodzi o szybko zapadający zmrok czy też niskie temperatury, które są zwiastunem zimy.
Popularne jest również określenie "pełnia Bobrzego Księżyca". Najpewniej pochodzi ono od Indian, którzy w listopadzie zastawiali pułapki na bobry. Są też tacy, którzy uważają, że nazwa ma związek ze zwiększoną aktywnością bobrów. Właśnie w listopadzie budują one zimowe zapory.
Kiedy pełnia księżyca w listopadzie?
Pełnia Mroźnego Księżyca nadciąga wielkimi krokami. Wypadnie dokładnie 8 listopada 2022 roku o godzinie 12:02. Jej wpływ odczuwalny będzie dzień przed i dzień po pełni.
Całkowite Zaćmienie Księżyca pojawi się na niebie 8 listopada, będzie je można obserwować o kulminacyjnej godzinie. Potrwa około 40 minut, co oznacza, że po godzinie 13 już nie będzie widoczne. Zaćmienie następuje w momencie, gdy księżyc wchodzi w cień rzucany przez ziemię. Ma to miejsce około 3 razy do roku - wyjaśnia eska.pl.
Zaćmienie Księżyca będzie można obserwować wyłącznie w tych miejscach, w których akurat będzie panowała noc. To oznacza, że mieszkańcy Polski tym razem nie będą mogli podziwiać tego zjawiska, w przeciwieństwie do osób znajdujących się w Stanach Zjednoczonych czy też Rosji. Jest to bez wątpienia zła wiadomość dla wszystkich miłośników astronomii z naszego kraju.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.