Pentagon opublikował raport, z którego wynika, że Chiny dysponują obecnie 600 głowicami jądrowymi i pracują nad nowymi rakietami międzykontynentalnymi. W porównaniu do poprzedniego raportu, liczba głowic wzrosła o 100. Chiny planują dalszą rozbudowę swojego arsenału do 2035 roku. Dla porównania, Rosja i USA łącznie posiadają ponad 5 tys. głowic jądrowych, z czego każde z tych państw może mieć rozmieszczonych do 1550 głowic.
Nowe pociski balistyczne i rozwój sił zbrojnych
Raport Pentagonu wskazuje, że Chiny pracują nad nowymi typami pocisków balistycznych, w tym o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM). To wymusza zwiększenie produkcji broni jądrowej. Dokument opisuje również szybki rozwój chińskich sił morskich i powietrznych, które według raportu odpowiadają już standardom amerykańskiego lotnictwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednak chińskie wojsko zmaga się z "falą korupcji" wśród wysokich rangą wojskowych i urzędników.
Ta fala korupcji dotyka każdej służby w Armii Wyzwolenia Narodowego i mogła zachwiać zaufaniem Pekinu do przywództwa Armii – czytamy w raporcie.
Pentagon ocenia, że Chiny dążą do ustanowienia nowego porządku światowego, ponieważ uważają obecny system międzynarodowy za "ograniczający strategiczne ambicje ChRL i niekompatybilny z jej suwerennością, bezpieczeństwem, preferencjami politycznymi oraz interesami rozwojowymi". Chiny realizują ten plan, zacieśniając współpracę z Rosją, w tym wspierając rosyjski przemysł wojskowy.
Chiny zazdrosne o współpracę Rosji z Koreą Północną
Waszyngton ocenia jednak, że Pekinowi nie podoba się współpraca Rosji z Koreą Północną, dla której Chiny są głównym partnerem. Według Pentagonu, sojusz Rosji z Koreą Północną jest dla Pekinu "ryzykiem dla jego reputacji jako odpowiedzialnego wielkiego mocarstwa, zwłaszcza że Rosja i Korea Północna współpracują, by łamać sankcje ONZ".
Możliwość, że Rosja mogłaby przekazać technologię uzbrojenia lub towary podwójnego zastosowania, które mogłyby wesprzeć program broni nuklearnej Pjongjangu, jest sprzeczna z deklarowanym sprzeciwem Pekinu wobec broni nuklearnej na Półwyspie - napisano w raporcie.
Raport Pentagonu podkreśla również, że modernizacja chińskiego wojska przebiega "nierówno". Jednym z jej celów jest osiągnięcie do 2027 roku zdolności, które uczyniłyby armię "bardziej wiarygodnym narzędziem wojskowym w wysiłkach KPCh na rzecz reunifikacji z Tajwanem". Innym celem Pekinu jest odstraszanie lub, w razie potrzeby, pokonanie interwencji krajów trzecich w regionie Indo-Pacyfiku.