oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Piekło na Sycylii. "Najgorszy kryzys ostatnich lat"

103

Sycylia mierzy się z suszą. Problem potęgują piekielne temperatury, przekraczające 40 stopni Celsjusza. Nie ma wody w domach, brakuje jej do nawadniania pól i pojenia zwierząt hodowlanych. Jeziora zmieniają się w kałuże i kwitnie nielegalny handel wodą.

Piekło na Sycylii. "Najgorszy kryzys ostatnich lat"
Dramatyczny brak wody na Sycylii. Sytuacje pogarszają upały (Getty Images, Frank Bienewald)

Sycylia mierzy się z dramatyczną suszą. Nie ma wody w domach, brakuje jej do nawadniania pól, a to powoduje poważne szkody w rolnictwie i hodowli zwierząt. Jezioro Pergusa zamieniło się praktycznie w kałużę. - Nie ma już wody do picia dla zwierząt - mówił na początku lipca reporterowi "Guardiana" hodowca kóz Luca Cammarata. Mężczyzna przyznał, że kiedy woda ze sztucznego jeziora wyschła, rozważał wybicie całego stada, któremu groziła śmierć z pragnienia.

"Gazzetta del Sud" informuje, że najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w okolicach miejscowości Caltanissetta i Agrigento. Dramatyczny brak wody doprowadził do rozwinięcia się jej czarnego rynku. Pojawiają się nielegalne cysterny z wodą, które za pieniądze zaopatrują w wodę zdesperowanych mieszkańców.

Równie trudna sytuacja panuje w okolicach Trapani, tu rolnicy stoją w wielogodzinnych kolejkach po wodę i niestety nie zawsze udaje im się ją zdobyć. Tylko nieco lepiej jest w Palermo, choć i tu wprowadzono rotacyjne dostawy wody pitnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dachowanie auta na prostej drodze. Dwóch nastolatków ma kłopoty

Burmistrz Franco Micciché, mówiąc "o najgorszym kryzysie wodnym w ostatnich latach", podpisał rozporządzenie, w którym zachęca mieszkańców, aby ci nie marnowali wody na mycie chodników i placów, czyszczenie samochodów, podlewanie grządek i ogrodów warzywnych oraz zaopatrywanie ozdobnych fontann, wanien, czy basenów.

Sycylia zmienia się w pustynię

Susza nie jest jedynym problemem sycylijskich rolników. Równie dramatyczne skutki niesie pustynnienie wyspy, które dotyczy przede wszystkim środkowej Sycylii. Wysokie temperatury i brak opadów sprzyja wybuchom pożarów, a te niszczą lokalną florę.

Christian Mulder, profesor ekologii i kryzysu klimatycznego na Uniwersytecie w Katanii, nie ma złudzeń. Jego zdaniem do 2030 roku aż jedna trzecia terytorium wyspy stanie się pustynią, która będzie przypominała pustynne tereny występujące w Libii, czy Tunezji.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić