Jak informuje Polska Agencja Prasowa, projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Zakłada on m.in. wprowadzenie gotówkowej formy pomocy w reintegracji cudzoziemców po ich powrocie do ojczyzny.
Wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk w rozmowie z PAP zaznaczył, że nowe przepisy mają "ułatwić skłanianie cudzoziemców do powrotu do państw ich pochodzenia". Dodał, że podobne zachęty stosują inne kraje oraz organizacje międzynarodowe, takie jak Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji.
Do tej kwestii odniósł się także szef MSWiA Tomasz Siemoniak w Radiu ZET. Stwierdził, że państwo polskie "powinno mieć takie narzędzie". Podkreślił jednak, że obecnie kwestia ta jest poddawana pod dyskusję, a prace nad projektem trwają.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oczekujemy dyskusji i uwag. To jest pytanie, które stawało już w wielu krajach: czy bardziej opłaca się utrzymywać imigranta, który miałby w Polsce w jakimś ośrodku pozostawać, otwartym czy zamkniętym, czy też opłaca się dać mu pieniądze na to, żeby wyjechał i już nie wracał. Takie narzędzie jest stosowane, nic nie jest przesądzone w tych kwestiach. Oczekujemy różnych głosów — stwierdził minister, cytowany przez PAP.
Pieniądze dla migrantów. Nic nie jest przesądzone
Siemoniak zaznaczył również, że "państwo powinno dawać sobie różne narzędzia, z których może korzystać" albo nie. Minister podkreślił, że jest w stanie wyobrazić sobie, że w wielu sytuacjach, wprowadzenie takiego rozwiązania może się okazać bardzo korzystne dla naszego kraju. Podkreślił jednak, że potrzeba dyskusji na ten temat. Przypomniał również, że znowelizowane przepisy muszą znaleźć poparcie w rządzie, Parlamencie i na końcu uzyskać podpis prezydenta.
Minister odniósł się także do kwestii kosztów ewentualnych rozwiązań. Zapytany, czy rozważano kwoty podobne do tych obowiązujących w niektórych krajach — "po tysiąc, trzy tysiące euro na przykład, żeby migrant powrócił do swojego kraju" — stwierdził, że jest za wcześnie, by mówić o konkretnych sumach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.