Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wybory w USA.

Świat patrzy na Amerykę. Kto nowym prezydentem?

"Pierścień ognia" znów o sobie przypomniał. Są ofiary śmiertelne

1

Co najmniej dziewięć osób zginęło w nocy z niedzieli na poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Flores w wyniku erupcji wulkanu Lewotobi Laki-Laki – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Znów dał o sobie znać słynny "pierścień ognia", który od czasu do czasu przynosi kataklizmy w tym rejonie.

"Pierścień ognia" znów o sobie przypomniał. Są ofiary śmiertelne
Skutki erupcji wulkanu w Indonezji (Getty Images, PAP)

Wulkan Lewotobi Laki-Laki wybuchł kilkakrotnie w nocy z niedzieli na poniedziałek, wyrzucając ogromne ilości gorącego pyłu oraz potoki lawy, które dotarły do okolicznych wiosek. Lawa i popiół wulkaniczny zniszczyły kilkanaście budynków mieszkalnych i gospodarczych, powodując znaczne straty materialne.

Gruba warstwa pyłu i popiołu pokryła tereny wokół wulkanu, zmuszając część mieszkańców do natychmiastowej ewakuacji. Władze ogłosiły strefę zamkniętą w promieniu 7 kilometrów od szczytu Lewotobi Laki-Laki, aby zapewnić bezpieczeństwo lokalnej ludności. Niestety co najmniej 9 osób zginęło.

Jak przypomina PAP, wulkan Lewotobi Laki-Laki znajduje się w fazie wzmożonej aktywności od stycznia bieżącego roku. Naukowcy monitorują jego działalność, ostrzegając przed możliwymi kolejnymi erupcjami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To tu tankują rządowe limuzyny. Ceny? Można się zdziwić

Indonezja znajduje się w "pierścieniu ognia"

Indonezja, położona na archipelagu wysp, leży w strefie o wysokiej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej. Obszar ten nazywany jest "pacyficznym pierścieniem ognia". Region ten charakteryzuje się częstymi trzęsieniami ziemi i erupcjami wulkanów. Jest to wynik "wciskania się" jednej z płyt tektonicznej pod drugą.

Pierścień ognia swoim zasięgiem obejmuje wybrzeża kilku krajów, m.in. Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Japonii, Rosji, Indonezji i kilku krajów znajdujących się w Ameryce Południowej. Aktywność sejsmiczna i wulkaniczna na tym obszarze stwarza ogromne ryzyko dla zamieszkującej "pierścień ognia" ludności.

Pojawiające się tu erupcje, trzęsienia ziemi i fale tsunami powodują nie tylko szkody materialne, ale także ofiary śmiertelne. Stąd tak ważna jest stały monitoring obszaru i reagowanie na niebezpieczeństwo, które może zminimalizować potencjalne straty.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić