Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Pierwsza taka operacja. Lekarze w Lublinie, pacjent ... w Sofii

0

Lekarze z Lublina wykonali pierwszy w Europie zdalny zabieg. Operowany przez nich pacjent przebywał w stolicy Bułgarii. Przeprowadzić operację mogli dzięki specjalnym goglom, które pozwoliły na pełne obrazowanie tego, co się działo w ciele pacjenta w Sofii.

Pierwsza taka operacja. Lekarze w Lublinie, pacjent ... w Sofii
Zdjęcie poglądowe (Getty Images)

Pacjentem był 61-letni mężczyzna z tętniakiem aorty brzusznej. W przeszłości wymagał już innych interwencji chirurgicznych. Aby wykonać ten zabieg, ekipa lekarzy z Lublina musiała się podzielić. Część zespołu wyruszyła do Sofii, aby kontrolować przebieg na żywo, a część została w Polsce, aby łączyć się z salą operacyjną za pomocą specjalistycznych gogli.

Widzimy ten obraz, który przekazuje nam kolega będący tam, na sali operacyjnej - mówił "Polsatowi" dr hab. Marek Iłżecki, z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK1 w Lublinie.

Pierwszy przypadek w Europie

Jak informują lekarze, jest to pierwszy taki przypadek w Europie. Lekarze liczą, że to nowe podejście do operowania może być wykorzystywane na bardziej szeroką skalę. Innowacyjność tej technologii polega na tym, że lekarze znajdujący się w zupełnie innych miejscowościach dzięki specjalnym goglom mogą zobaczyć na żywo operowany obszar w formie wyświetlanych hologramów.

Śmiem twierdzić, że jesteśmy pierwszymi w Polsce i jednymi z pierwszych na świecie, którzy uczestniczą w międzynarodowej operacji na odległość dzięki zaawansowanym technikom wizualizacji z użyciem hologramu - mówił jeden z lekarzy.

Lekarze mówią, że po założeniu gogli pojawia się przed nimi cały operowany obszar. Jest on cyfrowym wycinkiem fragmentu ludzkiego ciała. Wyświetlany obraz jest niezwykle precyzyjny. "Widzimy tak naprawdę anatomię tętniaka w trójwymiarze u konkretnego pacjenta. Możemy ten obraz obracać, przybliżać, zobaczyć przekrój, aby oceniać wszelkie struktury i zagłębienia" - wyjaśniał dr Iłżecki.

Zdalne zabiegi wsparciem dla lekarzy

Lubelscy lekarze podkreślili, że występują w tej sytuacji w roli konsultantów medycznych. Jak mówią, istotą takich zabiegów jest to, że mogą zdalnie, mimo dzielących ich kilometrów, nawigować lekarzy, którzy są w sali operacyjnej. "Pomagamy przeprowadzić kolegów z Bułgarii przez najtrudniejsze momenty zabiegu i podpowiadamy im, na co powinni zwrócić uwagę" - mówi jeden z lekarzy.

Za system trójwymiarowej wizualizacji wspierający lekarzy podczas zabiegów medycznych odpowiada krakowska firma MedApp. Prace nad system trwają od 2017 r. Urządzenie ma certyfikat wyrobu medycznego. Rocznie lubelscy lekarze przeprowadzają około 100-130 zabiegów polegających na wycięciu tętniaka, ale w tym przypadku po raz pierwszy odbyło się to zdalnie.  

Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić