Pracownicy Lasów Państwowych zauważyli w lasach pierwsze oznaki wiosny. "Lutowe poszukiwanie wiosny. Zakwitł wawrzynek wilczełyko" - informują leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
Wawrzynek wilczełyko występuje w Europie i Azji. Roślinę można spotkać w całej Polsce, przede wszystkim w cienistych, wilgotnych lasach liściastych i mieszanych, rzadziej zaroślach.
Wawrzynek wilczełyko to jeden z dwóch występujących w Polsce gatunków wawrzynków. Objęty jest ochroną gatunkową, która ma zapobiec zrywaniu gałązek obsypanych kwieciem na wczesnowiosenne bukiety. Obok leszczyny jest to najwcześniej kwitnący rodzimy krzew w Polsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nazwa "wilczełyko" wywodzi się prawdopodobnie od właściwości kory. Zawarta w niej trucizna po zetknięciu z ludzką skórą wywołuje obrzęki, pęcherze, owrzodzenia, a czasami nawet martwicę. Dawniej wykorzystywali to żebracy, by wzbudzić litość, a przez to otrzymywać większe datki.
O ile wawrzynek jest trujący dla ludzi i innych ssaków, o tyle zupełnie nie szkodzi owadom i ptakom.
Czytaj także: Bitwa o czekoladę w Biedronce. Policja pokazała nagranie
Wawrzynek wilczełyko kwitnie wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści. Intensywny zapach kwiatów jest bardzo przyjemny, kojarzy się z hiacyntami. Co można wyczuć nawet z odległości kilkunastu metrów. Owoce mają postać czerwonych, soczystych pestkowców, wyrastających wokół gałązki poniżej liścia.
O tej porze roku, gdy w lesie przeważają odcienie szarości krzew jest ozdobą zimowego lasu - podkreślają leśnicy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.