Nietypowe dla Grenlandii zjawisko meteorologiczne wystąpiło w sobotę. W ten dzień, w jednym z najwyższych punków wyspy, spadł deszcz. Jak poinformowała telewizja CNN, jest to pierwszy taki przypadek w historii. Według amerykańskich naukowców sobotnie opady były największymi, jakie kiedykolwiek zanotowano od rozpoczęcia obserwacji klimatycznych na Grenlandii w 1950 r.
Rekordowe temperatury
Obfite opady deszczu budzą poważne zaniepokojenia naukowców. Woda stopiła bowiem duże masy lodu. Te zjawiska występują w czasie, gdy Grenlandia zmaga się z najcieplejszym latem w historii pomiarów. Utrzymuje się tam temperatura około 20 stopni Celsjusza. Zanotowano też rekordowe 23 st., co jest niespotykane dla tego regionu.
Naukowcy alarmują, że taka temperatura powoduje topnienie lodowców. Jak wyliczają, od końca lipca codziennie topi się około ośmiu mld ton gleczeru. Ten występujący na Grenlandii jest drugą co do wielkości pokrywa lodową na Ziemi, po lodowcu Antarktydy. Obejmuje obszar prawie 1,8 mln kilometrów kwadratowych i budzi niepokój naukowców.
Lodowce topnieją od 1990 roku
Wzrost temperatury w Arktyce przebiega w tempie trzykrotnie szybszym niż w innych regionach świata. Topnienie lądolodu grenlandzkiego zaczęło się w roku 1990 i ulega stałemu przyspieszeniu od roku 2000. W ostatnich latach utracił on prawie cztery razy więcej swojej masy niż przed rokiem 2000.
Podnosi się poziom mórz
Z opublikowanej w styczniu tego roku europejskiej analizy wynika, że — jeżeli topnienie lądolodu grenlandzkiego będzie przebiegać w obecnym tempie — do roku 2100 poziom mórz podniesie się o 18 centymetrów, czyli o 60 procent szybciej niż do tej pory zakładano. Gdyby ten lądolód stopił się całkowicie, poziom mórz podniósłby się o sześć do siedmiu metrów.
Dzięki stosunkowo chłodnemu początkowi tegorocznego lata na Grenlandii, z opadami śniegu i deszczu, utrata jego pokrywy lodowej mieści się na poziomie historycznej średniej — informuje polarportal.dk. Topnienie lądolodu grenlandzkiego trwa zwykle od czerwca do początku września.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.