Misja Polaris Dawn, oprócz ambitnego celu przekroczenia 1400 kilometrów nad Ziemią, co stanowi ponad dwa razy więcej niż średnia orbita Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zaplanowała także serię 36 eksperymentów naukowych.
Doświadczenia te obejmą badanie wpływu przestrzeni kosmicznej na ludzkie ciało, próbę wykonania zdjęcia mózgów astronautów metodą rezonansu magnetycznego, próbę wykonania zdjęć rentgenowskich bez użycia aparatu, wykorzystując naturalne strumienie promieniowania rozchodzące się w przestrzeni kosmicznej oraz testy komunikacji opartej na laserowych łączach Starlink.
Kierowana przez miliardera Jareda Isaacmana, który już w 2021 roku dowodził pierwszym w pełni cywilnym lotem kosmicznym, Inspiration4, misja ma wystartować z centrum lotów Kennedy Space Center NASA na Florydzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwszy w historii prywatny spacer kosmiczny
Z powodu niesprzyjającej pogody start przesunięto na godzinę 11.23 naszego czasu, kiedy otwiera się kolejne okno - poinformowała firma SpaceX w mediach społecznościowych. Pierwotnie miała wyruszyć o godz. 9.38. (3.38 czasu wschodnioamerykańskiego).
Czytaj także: Zaskakujące odkrycie na Marsie. To mogą być ślady życia
Misja planowo ma potrwać pięć dni. Jeden z jej kluczowych elementów został zaplanowany na trzeci dzień. To wtedy odbędzie się pierwszy komercyjny spacer kosmiczny w historii, na wysokości ok. 700 km nad Ziemią.
Załoga, w skład której wchodzi inżynierka operacji kosmicznych SpaceX Sarah Gillis oraz lekarka medycyny kosmicznej Anna Menon, będzie testować w przestrzeni kosmicznej nowy projekt ulepszonych skafandrów kosmicznych SpaceX. Szkolenie obejmowało m.in. skoki spadochronowe, treningi w centrifudze, przygotowania medyczne i symulacje.
Polaris Dawn jest pierwszą z trzech planowanych misji Programu Polaris, mającego na celu szybki rozwój zdolności człowieka do poruszania się w przestrzeni kosmicznej przy jednoczesnym wsparciu ważnych celów na Ziemi. Misja ma łączyć eksplorację kosmosu z troską o przyszłość na Ziemi.
Jak podaje ScienceAlert, misja Polaris Dawn już za chwilę może zapisać nowy rozdział w historii eksploracji kosmosu, udowadniając, jak prywatne przedsięwzięcia pionierskie mogą doprowadzić do postępów naukowych i znaczących odkryć.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.