Pigmejka karłowata występuje głównie na obszarach górnego biegu Amazonki w południowej Kolumbii, zachodnia Brazylii, północno-wschodnim Ekwadorze i północnym Peru. Kolejna Pigmejka karłowata, czyli najmniejsza małpa świata teraz pojawiła się także w naszym kraju, a radosną nowinę przekazał Śląski Ogród Zoologiczny, który mieści się w Chorzowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jest niewiele większa od ludzkiego kciuka i waży niecałe 20 g. Jak to u pigmejek bywa, młode większość czasu spędza wtulone w grzbiet ojca - Leona. Mama Leokadia przejmuje młode tylko na czas karmienia. To pierwszy maluch, który przyszedł na świat w 2023 r. - podał Śląski Ogród Zoologiczny na Facebooku.
Czytaj także: W godzinę zabija komórki rakowe. Wyniki badania szokują
Maluchy większość czasu spędzają wczepione w grzbiet ojca, który chroni je przed zagrożeniami. Matka przejmuje młode jedynie na czas karmieni. Płeć na razie nie jest znana, będzie można ją rozpoznać dopiero wtedy, gdy niewielkie zwierzątko będzie poruszać się samodzielnie.
Nie chcemy dodatkowo stresować malucha i jego rodziców. Młode nie otrzymało jeszcze imienia. Zgodnie z zasadą przyjętą przez opiekunów małp, wybrane zostanie imię rozpoczynające się na literę "L" - zapowiada ogród.
Czytaj także: Wideo z Warszawy podbija sieć. To tylko wymiana żarówki
Pigmejka karłowata w śląskim zoo. Czym się odżywiają?
Warto zaznaczyć, że Pigmejki prowadzą nadrzewny tryb życia. Odżywiają się owocami, liśćmi, owadami, larwami oraz małymi kręgowcami i bezkręgowcami. Żyją w parach lub małych grupach rodzinnych, złożonych z rodziców i ich potomstwa.
Czytaj także: "Trafiła" szóstkę na loterii. Nie dostanie nic
Osobniki komunikują się za pomocą odgłosów podobnych do świergotu ptaków. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała około 13 cm (bez ogona) i masę około 124 gramów. Gatunek ten został wpisany do czerwonej księgi zwierząt i zaklasyfikowany jako narażony na wyginięcie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.