Na konferencji na temat retrowirusów i infekcji oportunistycznych zaprezentowano wstępne wyniki badań nad lekiem molnupiravir. To eksperymentalny doustny lek, który hamuje replikację wielu wirusów RNA, w tym SARS-CoV-2. Choć początkowo stworzono go w celu zwalczania grypy, to teraz jest testowany właśnie jako lek na COVID-19.
Czytaj także: WHO o pochodzeniu COVID-19. Będzie raport
Naukowcy przekazali, że lek podano 202 pacjentom z COVID-19, którzy nie wymagali hospitalizacji. Nie stwierdzono żadnych poważnych skutków ubocznych leku, a spośród 4 ciężkich reakcji niepożądanych, żadne nie zostało uznane za związane z przyjęciem leku.
Nowy lek na COVID-19? "Święty Graal leków"
Po 5. dniach leczenia molnupiravirem pacjenci mieli zmniejszone objawy COVID-19 w porównaniu z osobami, które otrzymały placebo. Dr Marc Siegel powiedział, że eksperymentalny lek na COVID-19 może być "świętym Graalem leków".
2 faza badań pokazuje, że lek całkowicie pozbywa się wirusa, tak, że nie widać żadnych dowodów na jego obecność. Naprawdę ważne jest to, że do tej pory jest bezpieczny. Spośród wszystkich leków, które testowaliśmy, jest to pierwszy, który może naprawdę zadziałać bardzo, bardzo szybko. Pozostało tylko wypróbować go na tysiącach ludzi, a jeśli zadziała, będziemy mieć coś, czego naprawdę potrzebujemy - skomentował w "Fox News" dr Marc Siegel.
Wyniki są bardzo obiecujące i jeśli zostaną poparte dodatkowymi badaniami, lek może mieć istotny wpływ na zdrowie publiczne, zwłaszcza że wirus SARS-CoV-2 nadal rozprzestrzenia się i ewoluuje na całym świecie - skomentował Dr William Fisher z Uniwersytetu Karoliny Północnej.
Czytaj także: Ozdrowieńcy w niebezpieczeństwie. Naukowcy alarmują
Naukowcy przeprowadzali także testy na zwierzętach. Lek podawano im dłużej i w wyższych dawkach, ale nie stwierdzono, by był on niebezpieczny.
Molnoupiravir musi być dalej testowany na większej grupie osób. Badania kliniczne mają zakończyć się w maju.
Zobacz także: Kto najczęściej jest hospitalizowany z powodu koronawirusa? Ekspertka odpowiada
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.