Zdarzenie miało miejsce we wtorek 23 lipca po godzinie 15:00. Policjanci zostali poinformowani o tym, że w miejscowości Ostrów Lubelski samochód osobowy wjechał do rowu i dachował. W środku miało znajdować się małe dziecko.
Jak ustalili mundurowi, 53-latek na łuku drogi stracił panowanie nad autem, zjechał do przydrożnego rowu i dachował. W samochodzie jechała z mężczyzną jego prawie 3-letnia córka.
Dziecko zostało przetransportowane do szpitala w Lublinie na badania. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości 53-latka i okazało się, że ma on ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kierowca został zatrzymany i osadzony w lubartowskiej komendzie. Samochód został odholowany - podkreśla sierżant sztabowy Jagoda Stanicka.
Czytaj także: Sceny grozy na drodze. Sarny chciały pokonać ulicę
Pijany wjechał samochodem do rowu. Co mu grozi?
Mężczyzna usłyszy zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, a także prawdopodobnie zarzut narażenia małoletniej na możliwość utraty zdrowia, bądź życia, za co grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Pijani kierowcy w Polsce. To wciąż wielki problem
W Polsce problem nietrzeźwych kierowców pozostaje nadal jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa na drogach. Jak to wygląda pod względem statystycznym? W 2023 roku kierowcy pod wpływem alkoholu byli sprawcami 1 600 wypadków drogowych, co stanowi 7,6 procent wszystkich wypadków.
W 2023 roku najwięcej nietrzeźwych kierowców zatrzymano na terenie województwa mazowieckiego (8 121), a najmniej w województwie opolskim (1 366).
W sytuacji, gdy stężenie alkoholu waha się w przedziale 0,2 – 0,5 promila , wówczas kierujący będzie odpowiadał przed sądem, ponieważ taki czyn jest wykroczeniem. Poza wstrzymaniem uprawnień (od 6 miesięcy do 3 lat) osobie takiej grozi kara aresztu albo grzywny (50 - 5000 zł), 10 punktów karnych i powtórny egzamin na prawo jazdy.
O wiele surowsze sankcje przewiduje kodeks karny w sytuacji kierowania w stanie nietrzeźwości, czyli pow. 0,5 promila. Czyn taki jest zagrożony karą do 2 lat pozbawienia wolności, a uprawnienia do kierowania pojazdami mogą zostać zatrzymane od roku do 10 lat. Oczywiście kierujący otrzyma także 10 punktów karnych.