Piotr Pytlakowski, znany dziennikarz śledczy, pisarz i scenarzysta, odszedł 31 grudnia 2024 r. w wieku 73 lat. Jego śmierć pogrążyła w żałobie rodzinę, przyjaciół oraz całe środowisko dziennikarskie. Pogrzeb odbędzie się 10 stycznia na Wojskowych Powązkach, gdzie spocznie obok rodziców i żony.
Pytlakowski przez lata zmagał się z chorobą, ale nie przestawał pracować. Ostatnie lata poświęcił na pisanie książki "Strefa niepamięci", którą uważał za swoją powinność wobec rodziny. Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki", wspomina, że Pytlakowski do końca był zaangażowany w swoją pracę.
Poznaliśmy datę pogrzebu Piotra Pytlakowskiego. Rodzina ma specjalną prośbę
Rodzina prosi, żeby zamiast kwiatów przekazać datki na Podlaskie Ochotnicze Pogotowie Humanitarne. Siostra dziennikarza, Krystyna Pytlakowska, podkreśla, że takie byłoby jego życzenie. Pytlakowski był znany z reportaży o polskiej mafii i transformacji Polski w latach 90.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pożegnamy go 10 stycznia 2025 roku, o godzinie 11:00 ceremonią świecką w Domu Przedpogrzebowym na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Zamiast kwiatów i wieńców prosimy o datki do puszki na Podlaskie Ochotnicze Pogotowie Humanitarne. Jesteśmy pewni, że takie właśnie byłoby jego życzenie. Piękno kwiatów mało go wzruszało, ale ludzkie nieszczęście - zawsze. Z wielkim smutkiem, Magda i Gustaw z rodzinami, Krysiatek, Krysia z mężem - czytamy na nekrologu.
Kim był Piotr Pytlakowski?
Piotr Pytlakowski, urodzony w 1952 r., był wybitnym dziennikarzem śledczym związanym z tygodnikiem "Polityka" przez prawie trzy dekady. Jego praca przyciągała uwagę czytelników dzięki szczegółowym reportażom o polskiej mafii, w których przedstawiał dynamiczne portrety jej bossów. W swoich artykułach i książkach z pasją analizował wpływy i działania przestępców z lat 90.
Pytlakowski zasłynął z umiejętności zdobywania zaufania zarówno policjantów, jak i przestępców, co czyniło go niezastąpionym w tej dziedzinie. Jego odwaga i rzetelność przyczyniły się do zrozumienia ciemnych stron polskiej transformacji. Współtworząc takie dzieła jak "Republika MSW", zdołał ukazać nieznane wcześniej mechanizmy działania gangów, dokumentując tym samym historię polskich przestępczych struktur.
Piotr Pytlakowski zmarł 31 grudnia 2024 r. w wieku 73 lat, pozostawiając po sobie nieoceniony dziennikarski dorobek. Dzięki książkom jak "Strefa niepamięci", zdobył Nagrodę im. Jana Długosza za zgłębianie tematyki zagłady Żydów. Jego literatura i artykuły pozostają w pamięci czytelników, przypominając o zmaganiach dziennikarza z przestępczym światem oraz znaczeniu poszukiwania prawdy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.