Po tym jak Wirtualna Polska opublikowała tekst Szymona Jadczaka "Płakałam, miałam ataki paniki". Ujawniamy zrzuty podwładnych wobec Tomasza Lisa. Dlaczego zwolniono naczelnego "Newsweeka"?, Państwowa Inspekcja Pracy podjęła decyzję o wszczęciu kontroli w redakcji tygodnika. Dziennikarz WP opisał zarzuty pracowników wobec byłego redaktora naczelnego "Newsweeka", który pod koniec maja nagle stracił dotychczasowe stanowisko.
Pracownicy, do których dotarł Szymon Jadczak, mówili o doprowadzaniu do ataków paniki, poniżaniu, używaniu wulgaryzmów, seksistowskich odzywkach czy atmosferze przesiąkniętej chamstwem.
PIP w "Newsweeku". Są wyniki kontroli po doniesieniach ws. Tomasza Lisa
Na początku lipca Katarzyna Łażewska-Hrycko w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznała, że "ze względu na lawinowo rosnącą liczbę informacji o nieprawidłowościach, podjęła decyzję o przeprowadzeniu kontroli". Podkreśliła jednak, że "jedynym organem uprawnionym do rozstrzygania, czy do doszło do mobbingu lub dyskryminacji, jest w Polsce sąd".
Kontrola PIP dobiegła już końca, a pracownicy Ringier Axel Springer Polska otrzymali mail, w którym firma poinformowała o jej wynikach. W wiadomości czytamy, że "potwierdziła ona prawidłowe działanie procesów i procedur obowiązujących w firmie". Ponadto, jak informuje Wirtualna Polska, kontrolerzy mieli przedstawić trzy zalecenia, które "pozwolą na dalsze usprawnienie korzystania z dostępnego systemu".
Co ważne, zakończenie kontroli nie pozwala osądzić, czy do mobbingu w redakcji "Newsweeka" faktycznie doszło. - Państwowa Inspekcja Pracy absolutnie nie ma kompetencji do tego, by decydować, czy mobbing nastąpił, czy nie. Kontrole są oparte przede wszystkim na ankietach i rozmowach z pracownikami, ale wyników kontroli nie można traktować jako decyzji rozstrzygającej. Do orzekania i decydowania, czy doszło do mobbingu, uprawniony jest wyłącznie sąd - mówi w rozmowie z WP adwokat Bartosz Grube z Kancelarii Grube.
W ocenie adwokata "stwierdzenie po kontroli PIP, że do zjawiska mobbingu nie doszło, jest nadużyciem i próbą wykorzystania tego, że inspektorzy nie mają odpowiednich uprawnień". Do ustaleń Państwowej Inspekcji Pracy odniósł się już nowy naczelny tygodnika. Tomasz Sekielski w TOK FM stwierdził, że "to, co najważniejsze, co wynika z tekstu «Rzeczpospolitej», to fakt, że w całej firmie są procedury antymobbingowe i one działają".
22 z 30 pracowników "Newsweeka" nie wypełniło anonimowej ankiety, którą przeprowadzali kontrolerzy. 6 osób nie przedstawiło zaś zarzutów pod adresem byłego szefa. Zastrzeżenia wobec pracy Tomasza Lisa miały 2 osoby. - Wydaje mi się, że znaczna część naszej redakcji po prostu chciała zostawić za sobą całe to zamieszanie i tę sprawę. I stąd tak wiele osób nie skorzystało z możliwości wypełnienia tej ankiety - powiedział Sekielski.
Do sprawy odniósł się też sam Tomasz Lis. - Na wiele tygodni zamieniono moje życie i życie moich najbliższych w koszmar. Nie oszczędzono mi żadnego epitetu. Niczego. Nie oczekuję przeprosin ani nawet refleksji. Jako chrześcijanin mam tylko jedno wyjście - wybaczam. Ale nie wiem, czy kiedykolwiek będę umiał zapomnieć - napisał były szef "Newsweeka" na Twitterze.
Wirtualna Polska skontaktowała się z Marcinem Terlikiem ze związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, który działa w RASP. Zdradza on, że w firmie trwają obecnie rozmowy na temat tego, w jaki sposób usprawnić procedury dotyczące zgłaszania ewentualnych niewłaściwych zachowań.
Sprawa na pewno nie jest dla nas zamknięta, bo uważamy, że procedury antymobbingowe należy w firmie usprawnić - powiedział Terlik.
Przedstawiciel związkowców został też poproszony o ocenę słów Lisa. Terlik stwierdził, że słowa byłego szefa "Newsweeka" oznaczają "niezrozumienie, czym jest kontrola PIP, która nie jest sądem rozstrzygającym o indywidualnym przypadku".
Szymon Jadczak z WP, autor głośnego tekstu na temat sytuacji w redakcji popularnego tygodnika, zwrócił uwagę na to, że do teraz firma RASP nie wyjaśniła, dlaczego w trybie nagłym pozbawiła Tomasza Lisa funkcji redaktora naczelnego "Newsweeka".
Łukasz Kuczera, dziennikarz Wirtualnej Polski
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.