W środę Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji nazywaną popularnie "lex TVN". Zmienia ona zasady przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego.
W głosowaniu wzięło udział 454 posłów. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 228 osób, przeciwko było 216, a 10 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa zostanie skierowana do Senatu.
Wcześniej Władysław Kosiniak-Kamysz złożył wniosek o odroczenie obrad. Został on przyjęty - za było 229 posłów, a przeciw 227. Po głosowania marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła przerwę i zwołała Konwent Seniorów.
Reasumpcja głosowania w Sejmie
Ok. godz. 19.35 Marszałek Sejmu ogłosiła, że konieczna będzie reasumpcja głosowania. Stwierdziła, że to jej wina, ponieważ w trakcie głosowania nie podała daty odroczenia posiedzenia.
Czytaj także: Będzie mandacik. Auto TVP odholowane sprzed Sejmu
Ustawa zakaże firmom spoza UE kontroli nad stacjami telewizyjnymi, działającymi w Polsce na podstawie koncesji KRRiT. Koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych będzie mógł uzyskać jedynie podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.
Wiele osób uważa, że projekt jest bezpośrednio wymierzony w stację TVN, której właścicielem jest amerykańska firma Discovery. Koncesja TVN wygasa oficjalnie 26 września.
Zobacz także: Marek Suski przemawia z mównicy sejmowej. Posłowie krzyczą "hańba"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.