Czy Polakom podoba się zakaz handlu w niedzielę? To temat, który od 2017 roku wciąż budzi wiele kontrowersji. Jednak badania wskazują, że zdecydowana większość wolałaby albo całkowitego zniesienia zakazu, albo więcej niedziel handlowych w roku. W 2021 roku takich dni będzie jedynie siedem.
Inicjatywa ta powstała m.in. dzięki NSZZ "Solidarność". Przyjęto ją w 2017 roku, a rok później weszła już w życie. Co więcej, ta sama organizacja chce ograniczenia handlu poprzez sklepy zarejestrowane jako placówki pocztowe.
Ograniczenie handlu w niedziele może prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie rodzinnych. Wśród osób zatrudnionych w handlu istotną grupę stanowią kobiety-matki, a niedziela to często najbardziej dogodny moment na spędzenie czasu z dziećmi i rodziną - tłumaczy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej cytowane przez "Super Express".
Jednak niektórzy mają wątpliwości, czy aby na pewno taki właśnie cel przyświecał polskiemu rządowi przy uchwaleniu ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Badania na ten temat zrobił "Super Express". Aż 86 proc. czytelników uznało, że PiS w ten sposób chciał przypodobać się Kościołowi. 85 proc. uznało z kolei, że Kościół popierając tę ustawę wcale nie ma na celu polityki prorodzinnej, a chce, by więcej osób mogło uczestniczyć w niedzielnej mszy, a na tacę przybywało więcej datków.
Pojawiają się głosy domagające się zmiany tego prawa. Odezwała się w tej sprawie Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.
Od początku pandemii bardzo chcieliśmy znieść zakaz handlu w niedziele, żeby klienci mogli przez 7 dni w tygodniu robić zakupy. Jeśli udałoby się wprowadzić taką zmianę teraz, moglibyśmy zwiększyć konsumpcję i zysk handlowców, a przez to wpływy do budżetu państwa - mówiła dla serwisu eNewsroom Renata Juszkiewicz, prezes zarządu POHiD.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.